• <
nauta_2024

Niemieckie konsorcjum zamierza opracować pomocniczy system ogniw paliwowych

PMK

12.08.2019 19:15 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Niemieckie konsorcjum zamierza opracować pomocniczy system ogniw paliwowych

Partnerzy portalu

Niemieckie konsorcjum zamierza opracować pomocniczy system ogniw paliwowych - GospodarkaMorska.pl

Niemieckie konsorcjum zamierza zaprojektować nowoczesny system ogniw paliwowych, by zapewnić alternatywę dla generacji mocy na statkach. Ma to zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w żegludze.

System poprawiłby wydajność napędów i zapobiegałby emisjom nawet przy stosowaniu paliw kopalnych, zarówno podczas postoju w portach, jak i na pełnym morzu - poinformowały strony konsorcjum, kierowane przez thyssenkrupp Marine Systems GmbH.

Obecne, ciężkie paliwa morskie są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, co powoduje emisję zanieczyszczeń, takich jak sadza i tlenki azotu, a dodatkowo zanieczyszcza jakość powietrza w centrach miast, szczególnie w strefach środowiskowych.

Aby rozwiązać ten problem, w ramach projektu „MultiSchIBZ” opracowano dwa prototypy układów ogniw paliwowych, które już teraz mogłyby znaleźć praktyczne zastosowanie.

System oparty jest na ogniwach paliwowych SOFC, które mogą być zasilane olejem napędowym o niskiej zawartości siarki lub skroplonym gazem ziemnym (LNG) jako źródłem energii. Generator gazu paliwowego przekształca paliwo kopalne w gaz bogaty w wodór do obsługi ogniw paliwowych. W porównaniu z konwencjonalnymi układami napędowymi wykorzystującymi morski olej napędowy jako paliwo, uczestnicy projektu oczekują, że system zmniejszy emisje o 99% w przypadku tlenków azotu i cząstek stałych oraz o ponad 25% w przypadku dwutlenku węgla.

thyssenkrupp Marine Systems będzie współpracować z OWI Oel-Waerme-Institut i TEC4FUELS nad rozwojem tego systemu. Niedługo planowana jest faza demonstracyjna, w której kilka jednostek systemu zostanie przetestowanych na statkach podczas eksploatacji.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.