• <
nauta_2024

Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę

ew

30.10.2018 14:17 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę

Partnerzy portalu

Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę - GospodarkaMorska.pl

W połowie 2016 roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Wikinger na Bałtyku. Zlokalizowana w pobliżu wyspy Rugia farma o powierzchni 34 km2 i mocy 350MW właśnie rozpoczęła prace. Za jej budowę odpowiadał hiszpański koncern Iberdrola.

Wikinger składa się z 70 elektrowni wiatrowych, które dostarczyła firma Adwen (joint venture hiszpańskiej Gamesy i francuskiej Arevy). Każdy z wiatraków ma 165 metrów wysokości, średnicę 135 metrów i 5 MW mocy a fundamenty są wbite około 40 metrów wgłąb dna. Przy optymalnej wietrzności farma „Wikinger” jest w stanie zasilić 350 tysięcy gospodarstw domowych. Śmigła kręcą się już od wiosny, teraz dopiero kończy się faza testów. Koszt uruchomienia farmy szacuje się na 1,4 mld euro.

Jak podaje portal biznesalert: "Iberdrola zapowiada budowę kolejnych farm na niemieckiej części Bałtyku. Następna farma wiatrowa „Baltic Eagle” o mocy 476 MW również w pobliżu Rugii jest w zaawansowanym stadium uzyskiwania pozwoleń. Już rozpoczęły się badania dna pod budowę. – Nie widzimy żadnego ryzyka – zapewniał Galàn. Zaplanowano już też rozbudowę farmy „Wikinger” o kolejne 10 MW."

Obecnie na Morzu Bałtyckim (w jego niemieckiej części) działają na razie dwie farmy wiatrowe – EnbW Baltic 1 i Baltic 2, o mocy odpowiednio 48,3 MW i 288 MW. Jednak w ciągu kilku lat potencjał morskich farm wiatrowych na Bałtyku powinien znacznie wzrosnąć.

Zainteresowanie budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku wyraża także szereg inwestorów z Polski. W planach najbardziej zaawansowane są Polenergia wraz z Equinor (dawny Statoil) i PGE, natomiast rozważają to m.in. Orlen i Tauron. Z prezentowanych dotychczas szacunków branży wiatrowej wynika, że na Bałtyku w przyszłej dekadzie mogłyby powstać farmy o mocy 6-8 GW. Dodatkowo ich budowa będzie impulsem dla rozwoju m.in. przemysłu i portów. Rząd wielokrotnie deklarował, że offshore jest jedną z preferowanych rodzajów odnawialnych źródeł energii. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.