• <
nauta_2024

Hyundai Engineering wstępnie wybrany do realizacji projektu Polimery Police

pc

20.03.2019 04:56 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Hyundai Engineering wstępnie wybrany do realizacji projektu Polimery Police

Partnerzy portalu

Hyundai Engineering wstępnie wybrany do realizacji projektu Polimery Police - GospodarkaMorska.pl

Zarząd PDH Polska wybrał wstępnie do realizacji projektu Polimery Police spółkę Hyundai Engineering - poinformowały Zakłady Chemiczne Police. Całkowity budżet związany z realizacją projektu nie powinien przekroczyć 1,52 mld euro, a zakończenie jego realizacji planowane jest na IV kwartał 2022 r.

PDH Polska to przeznaczona do realizacji projektu Polimery Police spółka celowa, należąca w 59,9 proc. do Polic oraz w 40,1 proc. do Grupy Azoty.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem, zawarcie umowy z wyłonionym wykonawcą planowane jest na drugi kwartał 2019 roku, a realizacja projektu Polimery Police ma się zakończyć w czwartym kwartale 2022 roku.

Grupa Azoty informowała 8 marca, że zakłada rozpoczęcie budowy kompleksu chemicznego Polimery Police w pierwszym kwartale 2020 roku, a rozpoczęcie eksploatacji w drugim kwartale 2022 roku.

W postępowaniu złożone zostały trzy oferty. Prócz Hyundai Engineering oferty złożyło konsorcjum, którego liderem jest spółka Technip Italy oraz konsorcjum, którego liderem jest spółka Tecnimont.

Spółka PDH Polska podała, że będzie prowadziła z Hyundai Engineering dalsze rozmowy w celu uzgodnienia wszelkich szczegółów realizacji projektu, w szczególności w zakresie związanym z jego finansowaniem oraz strukturą ubezpieczeń.

"Analiza otrzymanych ofert wskazuje na to, że wartość wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy na generalne wykonawstwo w ramach projektu +Polimery Police+ w zakresie podstawowym nie przekroczy 1 mld euro" - podały ZCh Police w komunikacie.

Wobec tego - jak podano - całkowita wartość nakładów inwestycyjnych na realizację projektu według aktualnych szacunków PDH Polska nie powinna przekroczyć 1,18 mld euro.

"Kwota ta obejmuje oprócz wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy na generalne wykonawstwo, w szczególności poniesione dotychczas nakłady inwestycyjne, przygotowanie terenu budowy, opłacenie licencji technologicznych oraz nabycie katalizatorów" - podały ZCh Police w komunikacie.

Jak podano, całkowity budżet związany z realizacją projektu, łącznie m.in. z kosztami finansowania w okresie budowy wraz z rezerwami wymaganymi w formule project finance, nie powinien przekroczyć 1,52 mld euro.

Ponadto, wedle obecnych założeń, spółka PDH Polska w fazie eksploatacji wymagać będzie dodatkowego finansowania obrotowego na kwotę 176 mln euro.

"Model finansowy projektu wykazuje wysoką efektywność ekonomiczną, pomimo wzrostu wartości budżetu zadania inwestycyjnego projektu Polimery Police" - podano w komunikacie.

8 marca Zakłady Chemiczne Police poinformowały, że planują podwyższenie kapitału zakładowego w drodze emisji akcji z prawem poboru. Podwyższenie kapitału ma nastąpić w drodze wtórnej oferty publicznej w kwocie nie wyższej niż 1,1 mld zł. Pozyskanie wpływów z emisji ma wesprzeć realizację strategii Grupy Azoty, której kluczowym zadaniem - jak podano - jest realizacja projektu Polimery Police.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.