• <
nauta_2024

Horizon Geosciences przeprowadziło badania dna Bałtyku na zlecenie PKN Orlen

mb

11.12.2019 11:32 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Horizon Geosciences przeprowadziło badania dna Bałtyku na zlecenie PKN Orlen

Partnerzy portalu

Horizon Geosciences przeprowadziło badania dna Bałtyku na zlecenie PKN Orlen - GospodarkaMorska.pl

10 grudnia br. zakończono badania dna Bałtyku w ramach projektu farm wiatrowych. Badania trwały blisko 700 roboczogodzin. Geoinżynierzy, geotechnicy, geolodzy, wiertnicy i technicy laboratoryjni oraz eksperci z PKN Orlen pracowali wspólnie na obszarze 131 km2, oddalonym ok. 23 km od linii brzegowej.

Do prac badawczych użyto byłego zaopatrzeniowca górnictwa morskiego (PSV) Kommandor Susan. Jednostka badawczo-geotechniczna jest najnowszym nabytkiem w czarterowanej flocie Horizon Geosciences. Została oddana do eksploatacji w 1999 roku dla armatora Olimpic Shipping AS. W 2018 roku, po dwuletnim wyłączeniu z eksploatacji jednostkę wykupiło Hays Shipping. Kommandor Susan ma 83,70 metrów długości, 19,70 metrów szerokości i nośność 4159 ton. Może poruszać się z prędkością eksploatacyjną do 15,7 węzłów. Jej  napęd główny składa się z dwóch silników elektrycznych i dwóch pędników azymutalnych. Zainstalowano na niej również wychylną dźwignię ramową.

Horizon Geosciences Limited poszerzył zakres badań geotechnicznych o system wierceń K3 - czwartą wiertnie z systemem kompensacji. System umożliwia mechaniczną obsługę rur wiertniczych, elektroniczny odczyt i zapis parametrów wiercenia. K3 zainstalowano i uruchomiono na Kommandor Susan, który posiadał już system pozycjonowania dynamicznnego klasy II (DP2).

Horizon Geosciences ma największe biura w Indiach, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej i w Katarze. Główna siedziba firmy znajdując się Zjednoczonych Emiratów Arabskich została założona w 2004 roku. HG została przejęta przez znaczącego gracza na rynku instalacji morskich farm wiatrowych. W lutym bieżącego roku Royal Boskalis Westminster nabył większościowy pakietu akcji Horizon Geosciences Group z siedzibą w ZEA przejmując tym samym 62,5 % udziałów. Pozostałe 37,5 % udziałów należy do obecnego kierownictwa firmy Horizon. W chwili przejęcia przez Boskalis oczekiwano, że poziom przychodów w roku finansowym 2018/2019 przekroczy 100 milionów dolarów.

Działalność Horizon Geosciences obejuje głównie obszar Zatoki Arabskiej i Morza Czerwonego, a klientami są zarówno krajowe koncerny naftowe, jak i renomowani międzynarodowi wykonawcy EPCI. Ostatnio coraz częściej współpracują z branżą offshore.
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.