• <
KONGSBERG_2023

Suwnica Bilifngera z pozwoleniem na użytkowanie

20.04.2016 06:26 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Suwnica Bilifngera z pozwoleniem na użytkowanie - GospodarkaMorska.pl

120-metrowa suwnica bramowa przeszła pozytywnie badanie odbiorowe i otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Oznacza to, że produkowane przez Bilfinger Mars Offshore będą mogły być pionowane, podnoszone i przenoszone na barki transportowe.

Ostatnie odbiory techniczne i próby obciążeniowe dźwigu odbyły się w pierwszym tygodniu kwietnia. W badaniach oprócz inspektora Transportowego Dozoru Technicznego uczestniczyli przedstawiciele Bilfinger Mars Offshore oraz producenta suwnicy. Inspektor TDT przeprowadził obiór podczas próby statycznej – sprawdzane było czy odkształcanie się części nośnych konstrukcji pod wpływem ciężaru mieści się w dopuszczalnych normach. Dźwig był testowany także w zakresie próby dynamicznej (podczas jazdy po torowisku) wraz testem ograniczników jazdy. Podczas praktycznej próby obciążeniowej na dwóch parach haków podwieszono obciążenie w postaci mas próbnych o wadze ponad 437,5 ton każdy hak. Badania zakończyły się pomyślnie i suwnica został dopuszczona do eksploatacji.

Ogromny dźwig wykorzystywany będzie w końcowych etapach produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych na Ostrowie Brdowskim. Suwnica będzie niezbędna do stawiania do pionu gotowych elementów i wprowadzania ich na barki, którymi fundamenty (na stojąco) będą transportowane do klienta. Służyć będzie także do składania fundamentów kratownicowych.

Przy jej obsłudze będzie pracować jedna osoba oraz kilku podhakowych. Dla tego typu ciężkich transportów wymagana jest także każdorazowe przygotowanie odpowiedniej dokumentacji oraz obecność specjalisty od ciężkich transportów.

Dźwig jest wyposażony w specjalistyczne systemy elektroniczne, m.in.: system przeciwprzeciążeniowy, wskazanie siły wiatru i układów aktywnych (informować będzie o tym, czy i jaki układ dźwigu jest w ruchu) oraz systemy informujące o awarii.
---
Suwnica bramowa zamówiona została u holenderskiego producenta (zlecenie obejmowało projekt, produkcję oraz montaż bramownicy). Na Ostrów Brdowski przypłynęła pod koniec października ubiegłego roku. Jej elementy były przez kilka dni rozładowywane i składowane na placach składowych terenu fabryki, montaż trwał kilkanaście tygodni.

Suwnica w liczbach:

- 8 – liczba części, w jakich dźwig przypłynął do Szczecina
- 80-340 t - waga poszczególnych elementów suwnicy
- ok. 1800 t -  całkowity ciężar (uwzględnia on dwie czołownice, po 250 t każda)
- 120 m – wysokość suwnicy
- 100 m – wysokość podnoszenia
- 48 m – rozpiętość pomiędzy nogami suwnicy
- do 1400 t – sumaryczne dopuszczalne obciążenie robocze (4 x 350T na każdy z haków)

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.