• <
nauta_2024

Statek badawczy dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta - budowa ma zostać ukończona w Szwecji

gm24

15.03.2020 17:46 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Statek badawczy dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta - budowa ma zostać ukończona w Szwecji

Partnerzy portalu

Statek badawczy dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta - budowa ma zostać ukończona w Szwecji - GospodarkaMorska.pl

Budowa statku badawczego Skagerak ma zostać ukończona w Szwecji. Uniwersytet w Göteborgu przejął jednostkę od Stoczni Nauta. W czwartek statek został wpisany do szwedzkiego rejestru statków i w niedzielę, na holu, wyruszył do Szwecji.

Zgodnie z pierwotną umową zamówiony w 2013 roku przez Uniwersytet w Göteborgu statek powinien zostać dostarczony dwa lata później. W związku z problemami technicznymi proces budowy przedłużał się, strony umowy nie potrafiły się porozumieć co doprowadziło do wstrzymania prac na długi czas.

Ostatecznie jako rozwiązanie patowej sytuacji strony wybrały opcje dokończenia budowy w Szwecji. Rozpatrywano również dokończenie budowy w Naucie oraz nawet porzucenie projektu budowy statku i zerwanie kontraktu.

- Pracowaliśmy nad różnymi propozycjami, a ostatnie negocjacje ze stocznią przebiegły bardzo dobrze, mówi przewodniczący grupy zarządzającej projektem Göran Hilmersson.

Jednostka, w związku z niedziałającym układem napędowym, do Szwecji dotrze na holu 18 marca. Ostatnie prace na statku mają zostać zakończone do lata 2021.

Łączny koszt budowy statku szacuje się na około 150 mln koron szwedzkich, czyli blisko 14 mln euro, o 30 mln koron (ok 2,8 mln euro) więcej niż zakładano pierwotnie. Nauta zapłaci Uniwersytetowi w Göteborgu 6 mln koron szwedzkich, czyli ponad 550 tys euro z tytułu opóźnień w budowie.

- To wciąż dobra cena za bardzo dobrą jednostkę, mówi kierownik projektu Mats Hjortberg.

R/V Skagerak, podobnie jak jego trzy poprzedniki o tej samej nazwie, będzie wykorzystywany przez uniwersytecki Wydział Nauk o Morzu do badań na wodach szwedzkich. Na pokładzie zaplanowano kilka laboratoriów i zdalnie sterowany pojazd podwodny dla dużych głębokości.

 

Źródło: Sjöfartstidningen

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.