• <

Wybuch wulkanu utworzył wyspę pumeksu na Oceanie Spokojnym. Dryfuje w kierunku Australii [foto, wideo]

mk

27.08.2019 21:31 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Wybuch wulkanu utworzył wyspę pumeksu na Oceanie Spokojnym. Dryfuje w kierunku Australii [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Wybuch wulkanu utworzył wyspę pumeksu na Oceanie Spokojnym. Dryfuje w kierunku Australii [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

Olbrzymia, pumeksowa masa skalna dryfuje po Oceanie Spokojnym w wyniku podwodnej erupcji wulkanu. Okazuje się, że pumeks może pomóc w regeneracji Wielkiej Rafy Koralowej.

Dryfującą po Oceanie Spokojnym masę pumeksu, czyli skały wulkanicznej można zauważyć na zdjęciach wykonanych przez NASA. Serwis CBS News podaje, że ma ona wielkość 58 mil kwadratowych. Pumeksowa wyspa powstała w wyniku podwodnej erupcji wulkanu w pobliżu Tonga i dryfuje w kierunku Australii.

W sieci pojawiły się relacje żeglarzy, którzy napotkali pumeksową wyspę podczas rejsów. Wśród nich znalazła się załoga katamaranu ROAM, która relacjonuje, że podczas spotkania z dryfującą masą skalną można było odnieść wrażenie, że pumeks w miejscu, w którym się znajdowali, "całkowicie pokrył powierzchnię oceanu" i może być sporym niebezpieczeństwem dla żeglugi. Na wykonanych przez załogę zdjęciach widać, że kawałki pumeksowej skały miały rozmiar dużej piłki.

Okazuje się, że pozornie niebezpieczny powulkaniczny twór może okazać się zbawienny dla Wielkiej Rafy Koralowej. Geolog Scott Bryan z Queensland University of Technology, opierając się na 20-letnich badaniach podobnych dryfujących mas pumeksu twierdzi, że taka skalna "tratwa" jest w stanie przetransportować korale i inne organizmy, które są budulcem Wielkiej Rafy Koralowej i może pomóc w jej odbudowie. Szczególnie że, według obliczeń badaczy, pumeksowa wyspa dryfuje w kierunku Morza Koralowego i może się tam znaleźć w okresie tarła koralowców.

W 1975 roku Australia przyjęła prawo o ustanowieniu narodowego Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. Zarządzaniem rafą zajmują się władze Parku, które współpracują z rządem stanu Queensland.

Od 1981 roku, Wilka Rafa Koralowa jest objęta ochroną jako park morski i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co pięć lat zarząd parku publikuje raport Great Barrier Reef Outlook Report wymagany przez Akt z 1975 roku, w którym przedstawia analizę stanu rafy, jej zagrożeń oraz prognozę na najbliższe lata. Ostatni raport z 2014 roku, za największe zagrożenia dla rafy uznaje zmiany klimatyczne, spływ powierzchniowy i rozwój wybrzeża, a w dalszej kolejności rybołówstwo i kłusownictwo.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.