• <

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

pc

13.02.2019 16:04 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach - GospodarkaMorska.pl

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.

„The Dubrovnik Times” podał, że za całą sytuację odpowiedzialne są silne wiatry, które nawiedziły ostatnio Chorwację i przy okazji przywiały tony śmieci. Najwięcej w okolice Dubrownika, gdzie odpady zalegają głównie w porcie.

Dziennik poinformował, że plastikowe śmieci prawdopodobnie pochodzą z Albanii, o czym świadczą etykiety na większości butelek. Do Morza Adriatyckiego plastik trafił z tamtejszych zanieczyszczonych rzek.

To już nie pierwszy taki przypadek, kiedy Dubrownik walczy z napływającymi śmieciami. Rozwiązaniem mogłyby być specjalne zapory, które zatrzymywałyby odpady – napisał „The Dubrovnik Times”.

Dubrownik, zwany „perłą Adriatyku”, to jedno z popularniejszych turystycznych miast Chorwacji oraz port pasażerski i handlowy. W 1979 r. Dubrownik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ostatnich latach kręcono tam popularny serial „Gra o tron”.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, ponad 80 proc. zanieczyszczeń w morzu to plastik. Produkty objęte restrykcjami, czyli m.in.: patyczki higieniczne, sztućce plastikowe, talerzyki, słomki, mieszadełka czy patyczki do balonów, stanowią 70 proc. wszystkich śmieci w morzu.

Z powodu bardzo powolnego procesu rozkładu, plastik akumuluje się w morzach, oceanach oraz na plażach w UE i na świecie. Plastikowe odpady znajdowane są w ciałach zwierząt morskich, takich jak żółwie, foki, wieloryby oraz ptaki, ale także w ciałach ryb i mięczaków, stanowiących fragment ludzkiego łańcucha pokarmowego. Jak podkreślają eksperci, mikrodrobiny plastiku obecną są w wodzie, żywności i w powietrzu, przez to przedostają się do płuc i trafiają na stoły.

Od 2021 r. Parlament Europejski chce wprowadzić zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są alternatywy. Kraje UE zamierzają także obciążyć kosztami sprzątania producentów i importerów produktów zawierających plastik.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.