• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

pc

21.05.2019 13:34 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Partnerzy portalu

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie - GospodarkaMorska.pl

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.

Mikroplastik to termin stosowany do określenia mikroskopijnych cząstek wykonanych z tworzyw sztucznych, które są dodawane do niektórych produktów codziennego użytku, w szczególności do środków czystości i higieny osobistej. Mikroplastiki powstają też w efekcie rozpadu dużych fragmentów plastiku, który z czasem ulega starzeniu pod wpływem działania czynników środowiska. Źródeł mikroplastików jest jednak dużo więcej niż się powszechnie uważa. Niestety wiele mikroplastików trafia prędzej czy później do morza. Czy pomimo swoich niewielkich rozmiarów stwarzają zagrożenie dla organizmów morskich? Jeśli tak, to co to oznacza dla nas?

Barbara Urban-Malinga, dr hab., absolwentka biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł doktora uzyskała w Instytucie Oceanologii  PAN  w  Sopocie,  a  habilitację  na  Wydziale  Biologii  i  Ochrony  Środowiska Uniwersytetu  Łódzkiego.  Pracowała  w  Instytucie  Ekologii  PAN w  Dziekanowie  Leśnym iwInstytucie  Oceanologii  PAN  w  Sopocie,gdzie zajmowała się bioenergetyką ekologiczną oraz  ekologią,  taksonomią  i  bioróżnorodnością  mikroskopijnych  zwierząt  zasiedlających osady  morskie  strefy  umiarkowanej  i  polarnej.  Wielokrotna  stypendystka  Belgian  Fund forScientific  Research  i  European  Science  Foundation.  Od  2006  r.  pracuje  w  Morskim Instytucie  Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczymw  Gdyni.  W  latach  2014-2017 kierownik Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza. Obecnie zajmuje się wpływem różnych  stresorów  środowiskowych  na  organizmy  morskie.  Od  2017  r.  kieruje  polskim zespołem w projekcie współfinansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, który dotyczy występowania mikroplastików w Bałtyku i ich wpływu na organizmy morskie.

Szczegóły na temat wydarzenia tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.