• <

Rekordowa liczba zamówień na ekologiczne promy

Partnerzy portalu

Rekordowa liczba zamówień na ekologiczne promy - GospodarkaMorska.pl

Rośnie zainteresowanie ekologicznymi promami. Według ostatnich danych agencji DNV GL zanotowano ponad 1000 zleceń na instalację scrubberów na statkach.

Czym są scrubbery?

Skrubery, czyli płuczki spalin, służą do redukcji szkodliwych substancji. System fińskiej firmy Wartsila usuwa do 98% dwutlenku siarki i zmniejsza szkodliwość cząstek stałych nawet o 85%.


Dlaczego masowo instaluje się scrubbery?

Głównym powodem instalacji skruberów jest zbliżające się wejście w życie nowych przepisów IMO o zawartości siarki w paliwach, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku.

Zbliżająca się regulacja będzie wymagać od statków spalania paliwa o zawartości siarki nie większej niż 0,5%, w porównaniu do obecnie 3,5%, lub instalacji skruberów usuwających siarkę podczas spalania paliwa. Właściciele statków mają również wybór, aby używać alternatywnych paliw, takich jak skroplony gaz ziemny, w celu spełnienia wymagań.


Nowe promy i modernizacja obecnie kursujących

Obecnie, według danych DNV GL, 1850 statków jest wyposażone w skrubery. Do 2020 roku ma do nich dołączyć kolejne 2500 jednostek. Wśród wszystkich zainstalowanych scrubberów tylko 37% została zainstalowana na nowych jednostkach, w przeciwieństwie do 63% zamontowanych w czasie modernizacji. Co ciekawe, prawie 60% wszystkich modernizacji i instalacji miało miejsce w azjatyckich stoczniach. Ten procent zwiększa się do prawie 85%, gdy uwzględnia się tylko instalacje na nowych jednostkach.


Kto dostarcza scrubbery?


Obecnie na rynku działa ponad 20 różnych dostawców skruberów. Baza dostawców skupia zarówno znanych producentów sprzętu morskiego oraz firmy dotąd zajmujące się głównie działalnością lądową. Trzej najwięksi dostawcy skruberów, w tym Wartsila, Alfa Laval i Yara Marine, posiadają ponad 50% udziału w rynku.

Początkowo to ekologiczne rozwiązanie instalowano głównie na statkach pasażerskich oraz ro-pax. Obecnie zamawiane są także jako wyposażenie promów ro-ro, masowców, kontenerowców i tankowców.

Źródło:
promy24.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.