• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Piękna i... śmiertelnie niebezpieczna (wideo)

ew

20.01.2019 18:18 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Piękna i... śmiertelnie niebezpieczna (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Na początku stycznia, 11-letnia Australijka znalazła na plaży piękną ośmiornicę. Niebieskie kręgi mięczaka spodobały się nastolatce na tyle mocno, że postanowiła zabrać zwierzątko do domu. Jej ojciec, nie zastanawiając się długo - postanowił przenieść ośmiornicę w kieszeni. Może mówić o dużym szczęściu, bo niósł jedno z najbardziej jadowitych stworzeń świata.

Łacińska nazwa znalezionego przez nastolatkę gatunku to Hapalochlaena. Ośmiornicę tę można spotkać przede wszystkim w wodach Oceanu Spokojnego. W praktyce oznacza to, że występują one w obszarze wodnym od japońskich wysp do południowych wybrzeży Australii.

Nie wolno jednak dać się zwieść jej niewielkim rozmiarom (nieprzekraczającym 20 cm). Ośmiornica ma w sobie bowiem tyle jadu, że z powodzeniem mogłaby uśmiercić ponad dwadzieścia osób! Podczas zagrożenia, ciemne obwódki na jej ramionach i płaszczu nabierają jaskrawoniebieskiej, ostrzegawczej barwy. Zadanych przez nią ran możemy nawet nie poczuć. Chwilę później pojawiają się jednak trudności w oddychaniu, paraliż i zatrzymanie akcji serca.

Do zaatakowania używa swojego małego dzioba. Wprowadza tym samym do organizmu napastnika substancję zwaną TTX czyli tetrotoksyną. Co ciekawe, ta sama substancja występuje w słynnym japońskim przysmaku, czyli rybie rozdymce, z której robi się fugu. TTX jest całkowicie pozbawione koloru i smaku.

Naukowcy oceniają, że TTX jest jedną z najsilniejszych trucizn na świecie. Właśnie przez to, ta maleńka ośmiornica plasuje się w czołówce najbardziej toksycznych zwierząt zamieszkujących Ziemię.

Hapalochlaena wykorzystuje swój jad w celu zdobywania pożywienia i tym samym - zapewnienia sobie przetrwania. Na jej pożywienie składają się mniejsze od niej skorupiak i mieszkańcy wodnych głębin – po sparaliżowaniu ich za pomocą trucizny, spokojnie spożywa swoją ofiarę, na przykład wysysając ją ze skorupki.

Tym, co niewątpliwie wyróżnia tę konkretną ośmiornicę (i co najprawdopodobniej sprawiło, że tak bardzo spodobała się jedenastolatce) jest specyficzne ubarwienie. Podobnie jak wiele innych gatunków mięczaków - wszystkie ośmiornice posiadają w skórze chromatofory, czyli komórki odpowiadające za błyskawiczną zmianę koloru. Hapalochlaena jest wyjątkowa, jej żółte ramiona zdobią niebieskie pierścienie, na ramionach wyglądające jak prążki. Zmiana koloru tych wzorów związana jest z tym, czy stworzonko zamierza zwrócić na siebie uwagę, czy też nie. Jeżeli ośmiornica czuje się zagrożona, kształty te przybierają kolor jaskrawoniebieski.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.