• <

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

ew

22.01.2020 11:06 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

Partnerzy portalu

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto) - GospodarkaMorska.pl

Niemal pięciometrowa, martwa orka została znaleziona na początku stycznia między Lincolnshire a Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą naukowcy, duże ilości plastiku w brzuchu zwierzęcia najprawdopodobniej doprowadziły do jego śmierci.

Orkę zbadali naukowcy z brytyjskiego Cetacean Stranding Investigation Programme (CSIP), należącego do Zoological Society of London. W wydanym oświadczeniu czytamy : "Orki są gatunkiem priorytetowym dla naszego projektu. Znajdują się pod ochroną a dodatkowo są drapieżnikami szczytowymi. Oznacza to, że zajmują szczytową pozycję w łańcuchu pokarmowym. W praktyce - w danym ekosystemie żaden inny drapieżnik na niego nie poluje (a przynajmniej nie na dorosłe, zdrowe osobniki). Jedynym bezpośrednim zagrożeniem dla drapieżnika szczytowego są ludzie a w tym konkretnym wypadku - ich odpady".

Według badań opublikowanych w marcu 2018 r., około 46% z 79 tysięcy ton plastiku w Great Pacific Garbage Patch (Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmierci) to sieci rybackie. Badanie wykazało również, że roczne zużycie plastiku osiągnęło ponad 320 milionów ton, przy czym w ostatnim dziesięcioleciu wyprodukowano więcej plastiku niż kiedykolwiek wcześniej.

Łącznie, każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włączają się duże firmy. Jedną z nich jest sieć restauracji McDonald’s, która do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika, że takich działań oczekują sami konsumenci. 

 

 

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.