• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo)

ew/Forbes.com/National-Geographic.com

17.05.2020 10:55 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Islandia zakazała zabijania wielorybów (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Co najmniej do końca bieżącego roku (ale z dużym prawdopodobieństwem przedłużenia), Islandia wstrzymuje polowania na wieloryby. Jako powody tej decyzji, islandzki rząd wskazuje trudności w konkurowaniu z Japonią, rozszerzenie stref zakazu połowów i rosnące zainteresowanie obserwacją tych zwierząt.

Decyzja ta, celebrowana przez obrońców praw zwierząt, opiera się w dużej mierze na zyskach. To już drugi rok, w którym Islandia zrezygnowała z połowów wielorybów. Dwie islandzkie firmy zajmujące się połowami wielorybów: IP-Utgerd i Hvalur hf, zawiesiły działalność. Według dyrektora generalnego Hvalur, Kristjána Loftssona, przepisy dotyczące dystansu społecznego w związku z koronawirusem, uniemożliwiłyby przetwarzanie mięsa wielorybów. Ponadto rozszerzenie stref zakazu połowów wymagałoby dużo dalszych wypłynięć, aby znaleźć zwierzęta. Co więcej, konkurowanie w tej dziedzinie z Japonią jest z góry skazane na porażkę ze względu na japońskie dotacje rządowe na połowy tych ssaków.

Jak powiedział Rob Read, dyrektor operacyjny organizacji Sea Shepherd zajmującej się ochroną środowiska morskiego: "nadszedł czas, aby Loftsson (Kristján Loftsson – dyrektor zarządzający Hvalur hf – przyp. red.) powiesił swoje harpuny i aby Islandia stała się etycznym obserwatorem wielorybów, a nie krajem, który je zabija".

Jak informuje National Geographic: "W nadmorskiej wiosce Hauganes (liczba ludności: 137), liczba osób obserwujących wieloryby wzrosła z 4 000 w 2015 roku do 17 000 do 2018 roku."

Co więcej, wskutek przestoju ruchu kutrów rybackich i wycieczkowców - fauna i flora oceanów ożywia się i regeneruje a wielorybia społeczność ma szansę na odrodzenie.

Warto zauważyć, że Islandia, wraz z Norwegią i Japonią, często łamała światowe moratorium Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej z 1986 r., które bezterminowo "wstrzymywało" komercyjne połowy wielorybów. Według World Wildlife Fund (WWF), od czasu wydanie moratorium, zabitych zostało ponad trzydzieści tysięcy wielorybów.

Polowania na te zwierzęta praktykowane są od tysięcy lat ze względu na ich mięso, olej i baleen czyli fiszbiny (płyty rogowe zwisające z podniebienia w jamie gębowej wieloryba). Postępująca technologia doprowadziła wiele gatunków, w tym wieloryby, na skraj wyginięcia. Według National Geographic na początku XX wieku zabito więcej wielorybów niż w poprzednich czterech stuleciach łącznie.

Kwestia polowania na płetwale jest bardzo kontrowersyjna ze względu na ich ogromne rozmiary i fakt, że są one narażone na wyginięcie. W 2018 roku firma Hvalur hf została oskarżona o zabicie 109 tych ssaków, z czego aż 14 rzekomo było w ciąży.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.