• <

GIS: 4,8 tys. ocen jakości wody w kąpieliskach, ok. 350 zakazów kąpieli

pc

14.09.2018 09:03 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie GIS: 4,8 tys. ocen jakości wody w kąpieliskach, ok. 350 zakazów kąpieli

Partnerzy portalu

GIS: 4,8 tys. ocen jakości wody w kąpieliskach, ok. 350 zakazów kąpieli - GospodarkaMorska.pl

W tegorocznym sezonie kąpielowym, dla 483 kąpielisk organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sporządziły dotychczas 4867 bieżących ocen jakości wody; odnośnie 146 kąpielisk wydano 358 decyzji o tymczasowym zakazie kąpieli – wynika z danych udostępnionych PAP.

Najwięcej negatywnych ocen – jak przekazał rzecznik GIS Jan Bondar – bo 293, wydano z uwagi na czasowy zakwit sinic.

Badania jakości wody realizowane są zgodnie z harmonogramem. Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (widoczne smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

W sezonie kąpielowym w 2018 r., dzięki znowelizowanym przepisom, odnotowano znaczący wzrost liczby kąpielisk z 204 zewidencjonowanych w 2017 r. do 483 obiektów w tym roku.

W ocenie GIS, wzrost liczby kąpielisk jest również wynikiem prowadzonych przez Ministra Zdrowia, za pośrednictwem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, działań edukacyjnych i promocyjnych podnoszących świadomość m.in. gmin, które decydując o organizacji kąpielisk dokładają starań, aby zapewnić społeczności lokalnej i turystom bezpieczne warunki rekreacji.

Sezon kąpielowy oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca, a kończy - 30 września. Główny Inspektor Sanitarny sporządza wówczas sprawozdanie o jakości wody w kąpieliskach i do 31 grudnia przekazuje je Komisji Europejskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.