• <

Gigantyczny wieloryb i mały kuter - to wideo jest hitem internetu

ew

15.05.2019 09:05 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Gigantyczny wieloryb i mały kuter - to wideo jest hitem internetu

Partnerzy portalu

Gigantyczny wieloryb i mały kuter - to wideo jest hitem internetu - GospodarkaMorska.pl

Mały rybacki kuter i gigantyczny wieloryb - ich spotkanie miało miejsce na Zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Zdarzenie zarejestrował  fotograf, Douglas Craft przy pomocy Kate Cummings pracującej w firmie oferującej rejsy po Zatoce osobom, które chcą pooglądać wieloryby.

Długopłetwiec oceaniczny lub inaczej humbak uchwycony na zdjęciach to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych. Jego dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj 14–17 metrów długości i aż 30–45 ton masy. Wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi i pokrytą guzkami głową. Często można zaobserwować, jak zwierzę wyskakuje nad wodę, czasami całkowicie się wynurzając.

Tym razem spotkanie człowieka i humbaka było bardzo bliskie. Olbrzymie zwierzę wyłania się z wody tuż obok małego kutra, który przy okazałym waleniu wygląda jak łupinka. Jak przyznał fotograf: "Od czasu do czasu natura ukazuje się w pełnym blasku, przypominając nam, jak naprawdę jesteśmy mali. Ten wieloryb był ogromny! Gdybym był tamtym rybakiem, prawdopodobnie zjadłyby mnie nerwy".

Niesamowite zdjęcia udało się wykonać przez bulaj innej łodzi, która znajdowała się w pobliżu kutra. Jak dodaje Craft: "Udałem się pod pokład, aby fotografować z iluminatora w pobliżu linii wodnej. To właśnie daje tę niesamowitą perspektywę patrzenia na to ogromne zwierzę".

Kate Cummings, która nagrała wideo (można je obejrzeć pod artykułem) relacjonuje: "Bardzo się cieszę, że udało się uchwycić ten skok wieloryba.  Ten osobnik wynurzał się kilkakrotnie, nieco dalej rybaka. To częste zachowanie tych zwierząt. Tym razem spotkanie było wyjątkowo bliskie!"

Populacja humbaków na świecie stopniowo wzrasta, jednak na skutek nieprzepisowego rybołówstwa, kolizji ze statkami i zanieczyszczenia wciąż odnajduje się liczne martwe osobniki na plażach lub w wodach przybrzeżnych. Obecnie ich populację szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Niegdyś stanowiły przedmiot polowań, obecnie długopłetwce stały się obiektem obserwacji. W wielu miejscach na świecie organizuje się nurkowania z humbakami.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.