• <

Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji

pc

18.07.2019 19:13 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji

Partnerzy portalu

Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji - GospodarkaMorska.pl

Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji. Zwierzę odnaleziono w poniedziałek na wyspie Mabul, niedaleko malezyjskiej części Borneo – poinformowała francuska agencja prasowa Agence France Presse. Żółwik znajdował się w gnieździe z ponad 90 innymi żółwiami zielonymi, które niedawno wykluły się z jaj. Niestety, niezwykłe stworzenie przeżyło tylko kilka dni.

David McCann, biolog morski i kierownik ds. ochrony grupy SJ SEAS, nadzorującej miejsce gniazdowania żółwi zielonych, poinformował AFP, że stworzenie było „zupełnie fascynujące”.

– Prawa głowa kontrolowała prawą przednią kończynę, lewa głowa – lewą przednią. Mimo to, żółw potrafił tak skoordynować ruchy, by chodzić i pływać – poinformował McCann.

Prezes SJ SEAS Mohamad Khairuddin Riman dodał, cytowany przez AFP: „W naszej wylęgarni przyszło na świat ok. 13 000 małych żółwi, jednak nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego”.

Niezwykły żółw przeżył tylko trzy dni. Jak poinformował AFP Sen Nathan, weterynarz z Sabah Wildlife Department, zwierzę zdechło w środę. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana. Weterynarz podkreślił, że żółwik miałby jednak małe szanse na długie życie na wolności.

– Żółw nie potrafił dobrze pływać, dlatego istniej duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później zostałby zaatakowany przez orła – powiedział Nathan.

Mimo że dwugłowe żółwie to bardzo rzadkie zjawisko, nie był to pierwszy taki przypadek. Nathan poinformował AFP, że ostatnio dwugłowy żółw został odnaleziony w 2014 r. na wyspie u wschodniego wybrzeża Malezji. Przeżył trzy miesiące.

Jak podała AFP, żółwie zielone to jedne z największych żółwi morskich. Występują głównie w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Zaliczane są do gatunków zagrożonych. Do zmniejszenia populacji żółwi zielonych przyczyniają się utrata siedlisk oraz kłusownicy, którzy polują na ich mięso i jaja.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.