• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rząd Grecji: Nie otrzymaliśmy żadnej prośby od irańskiego tankowca

pc

20.08.2019 14:30 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rząd Grecji: Nie otrzymaliśmy żadnej prośby od irańskiego tankowca

Partnerzy portalu

Rząd Grecji: Nie otrzymaliśmy żadnej prośby od irańskiego tankowca - GospodarkaMorska.pl

Grecja nie otrzymała od irańskiego tankowca Grace 1 żadnej prośby o zakotwiczenie w jakimkolwiek porcie w tym kraju - poinformował we wtorek grecki minister żeglugi handlowej Ioannis Plakiotakis. Statek opuścił Gibraltar w niedzielę po półtoramiesięcznym areszcie.

"Nie ma żadnej oficjalnej prośby o przyjęcie irańskiego tankowca do greckiego portu. Śledzimy jego ruchy i współpracujemy z naszym ministrem spraw zagranicznych" - oświadczył Plakiotakis w reakcji na dane agencji żeglugowej Refinitiv, według której statek obrał kurs na grecki port Kalamata, gdzie może dopłynąć w najbliższą niedzielę.

Według greckiego źródła dyplomatycznego, cytowanego przez półoficjalną agencję Anna, Ateny "kontaktują się kanałem dyplomatycznym" ze Stanami Zjednoczonymi, których "stanowisko w tej sprawie jest znane i przekazywane nie tylko do Grecji, ale także do wszystkich krajów i portów Morza Śródziemnego".

W poniedziałek urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu poinformował anonimowo, że USA przekazały Grecji i innym państwom śródziemnomorskim "zdecydowane stanowisko" w sprawie irańskiego tankowca i wyjaśnił, że jakakolwiek próba udzielenia pomocy tankowcowi "będzie uważana za udzielanie pomocy materialnej organizacji uznawanej przez USA za terrorystyczną, co będzie miało konsekwencje w dziedzinie imigracji i być może kryminalne”.

Wcześniej władze Gibraltaru odrzuciły wniosek USA o skonfiskowanie irańskiego tankowca i przewożonej nim ropy. Jak wyjaśniły, w świetle prawa Unii Europejskiej nie ma ku temu podstaw.

Przewożący ropę o wartości 130 mln dolarów tankowiec Grace 1 zatrzymała 4 lipca w pobliżu Gibraltaru brytyjska piechota morska w związku z podejrzeniem, że zamierza on dostarczyć ładunek irańskiej ropy do Syrii, co byłoby złamaniem unijnych sankcji nałożonych na tamtejszy reżim. W trakcie postoju w Gibraltarze banderę statku zmieniono z panamskiej na irańską, nadając mu jednocześnie nową nazwę Adrian Darya-1.

19 lipca - czyli w dwa tygodnie po zatrzymaniu Grace 1 - irańscy strażnicy rewolucji wtargnęli w Zatoce Perskiej na pokład noszącego brytyjską banderę tankowca Stena Impero i odprowadzili go do portu w Iranie.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.