• <
bulk_cargo_port_szczecin

Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje wodne w opolskim

pc

18.09.2019 04:21 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje wodne w opolskim

Partnerzy portalu

Ponad 1,2 mld złotych na inwestycje wodne w opolskim - GospodarkaMorska.pl

Ponad 1,2 mld złotych przeznaczyły Wody Polskie na inwestycje związane z województwem opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Na wspólnej konferencji prasowej wiceministra Ociepy i prezesa Wód Polskich Przemysława Gacy w Opolu poinformowano, że w październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, mającego na celu ochronę przeciwpowodziową m.in. przemysłowej części Opola. Planowany koszt inwestycji to niemal 160 mln złotych.

"To bardzo potrzebna i oczekiwana od lat inwestycja. Jesteśmy już po ustaleniach z miastem Opole, jeszcze w tym tygodniu podpiszemy porozumienie z marszałkiem województwa o współfinansowaniu budowy ze środków RPO i możemy przystąpić do przetargu. Planowane zakończenie budowy to połowa 2023 roku" - powiedział Gaca.

Zdaniem wiceministra Ociepy rok 2019 jest przełomowy dla spraw związanych z przepływającą przez województwo opolskie rzeką Odrą.

"Jako wiceministrowi przedsiębiorczości i technologii zależy mi, żeby rzeka Odra kojarzyła sie ze szlakiem transportowym, a nie z zagrożeniem. Tak się dzieje dzięki konkretnym działaniom ostatnich lat. Na różnego rodzaju inwestycje związane z Odrą w województwie opolskim Wody Polskie przeznaczyły ponad miliard złotych. To przełomowy rok dla Odry i mieszkańców całego województwa, zwłaszcza tych, którym do tej pory Odra kojarzyła się z zagrożeniem powodzią" - powiedział Ociepa.

Jak poinformował prezes Gaca, na początku przyszłego roku zbiornik Racibórz uzyska pełną funkcjonalność, dzięki czemu ponad dwa miliony mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska uzyska dodatkową ochroną przeciwpowodziową. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.