• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Naimski: zadaniem PERN pełne zróżnicowanie dostaw ropy do Polski

ew

18.09.2019 10:34 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Naimski: zadaniem PERN pełne zróżnicowanie dostaw ropy do Polski

Partnerzy portalu

Naimski: zadaniem PERN pełne zróżnicowanie dostaw ropy do Polski - GospodarkaMorska.pl

Zadaniem PERN jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, zwłaszcza do rafinerii PKN Orlen – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który odwiedził bazę surowcową spółki pod Płockiem.

Przypominając o 60. rocznicy utworzenia PERN, Naimski podkreślił, iż obecnie spółka ta stanowi „niezbędny element całego sektora bezpieczeństwa energetycznego w Polsce”. „Bez PERN-u, bez tego, co PERN zapewnia rafineriom, a także w całym systemie rozprowadzania i dostarczania paliw w Polsce, po prostu nie bylibyśmy bezpieczni” - ocenił.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zwrócił uwagę na realizowane przez PERN inwestycje polegające m.in. na rozbudowie infrastruktury magazynowej i rurociągowej, związanej ze składowaniem i przesyłem ropy naftowej oraz paliw, na które - według spółki - do 2022 r. nakłady wyniosą łącznie 2,7 mld zł.

„Dzisiaj PERN ma przed sobą zadanie, które wykonuje od kilku lat bardzo skutecznie, doprowadzić do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, do naszych rafinerii, w szczególności do rafinerii płockiej” – oświadczył Naimski podczas wizyty w bazie magazynowej ropy naftowej spółki w Miszewku Strzałkowskim. Wspomniał, iż PERN to jeden z podmiotów, który wdraża przyjęty przez rząd strategiczny plan rozwoju sektora naftowego.

„Fundamentem tego stanie się zbudowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który praktycznie rzecz biorąc powiększony o 100 proc. (przepustowości – PAP) na trasie przesyłowej z Naftoportu do Płocka umożliwi faktycznie rafinerii płockiej całkowitą swobodę, całkowitą wolność wyboru surowca, który będzie w tej rafinerii przetwarzany” – podkreślił Naimski.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, odnosząc się do wielkości środków finansowych, jakie PERN zamierza przeznaczyć na strategiczne inwestycje, zauważył jednocześnie: „Mogę powiedzieć, że te prawie 3 mld zł nakładów w ciągu kilku lat w PERN to jest rewolucja, którą ewolucyjnie wprowadzamy”.

„To proces, który wymaga kilku lat. Zaczęliśmy cztery lata temu. I mogę powiedzieć, że w 2023 r. będziemy mieli praktycznie rzecz biorąc ten plan, tę wizję zrealizowaną” – dodał Naimski.

Jak zapewnił prezes PERN Igor Wasilewski, spółka „z determinacją” realizuje zadania, których się podjęła. „Rozbudowujemy infrastrukturę przesyłową i magazynową. Patrzymy, w jaki sposób zapewnić suwerenność i niepodległość energetyczną Polski. To je nasze zadanie i tak się postrzegamy” – zaznaczył.

PERN podał m.in., że druga nitka jego rurociągu pomorskiego, rewersyjnej magistrali surowcowej na trasie Gdańsk-Płock, zostanie oddana do użytku do końca 2023 r. Spółka wspomniała także, że w jej bazie surowcowej w Gdańsku prace związane z budową dwóch zbiorników o pojemności 100 tys. metrów sześc. zakończą się w kwietniu 2020 r., natomiast w ramach rozbudowy jej gdańskiego Terminalu Naftowego do października 2020 r. powstaną trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. metrów sześc. oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. metrów sześc.

„PERN rozbudowuje parki zbiornikowe i ropociąg, by umożliwić pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do kraju” - podkreśliła spółka. I zaznaczyła: „Dotrzymujemy słowa – w 2023 r. Polska osiągnie niezależność energetyczną w obszarze ropy i paliw”.

PERN wspomniał przy tym, iż w segmencie paliw zakończył się tam pierwszy etap rozbudowy zbiorników w jego bazach – oddano cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. metrów sześc., natomiast w ramach drugiego etapu powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. metrów sześc. - zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r.

Z kolei na koniec 2021 r. spółka zapowiedziała oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który – jak podkreśliła – „poprawi dostępność paliw dla aglomeracji Śląskiej”.

PERN to państwowy, strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie, zarówno surowca, jak i paliw płynnych.

W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić „wiodącą rolę” w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.