• <
bulk_cargo_port_szczecin

MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt (foto, wideo)

pc

24.09.2018 04:14 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt (foto, wideo)

Partnerzy portalu

MTMG walczy z pyłem węglowym. Wkrótce pomoże w tym nowoczesny sprzęt (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia inwestuje w nowoczesny sprzęt. Chce w ten sposób nie tylko zwiększyć potencjał produkcyjny, ale także zadbać o środowisko i ograniczyć poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni.

– Nasza walka z pyłem rozpoczęła się już w 2015 r. Zakupiliśmy sprzęt do pokrywania hałd węgla i innych ładunków sypkich masowych mieszaniną wody z celulozą, która powierzchniowo wiąże drobiny sypkich ładunków i nie pozwala na wywiewanie ich z hałd. Oprócz tego, zraszaliśmy wszystkie niezajęte powierzchnie płaskie terminalu i do momentu przełomu czerwca i lipca 2018 r. te nasze działania okazały się wystarczające. Niestety nadzwyczajna susza, która nas dotknęła, ponadnormatywne temperatury i silne porywy wiatru spowodowały że część tego niezorganizowanego pylenia dotknęła mieszkańców Gdyni. Nie chowamy głowy w piasek, staramy się zwiększyć zarówno intensyfikowanie tych wszystkich działań, jak i sposób, w jaki zabezpieczamy teren i hałdy przed wywiewaniem – mówi Witold Mierzejewski, specjalista ds. marketingu w MTMG.

W sobotę mieszkańcy Gdyni mogli zwiedzić MTMG i zobaczyć na żywo, jak wyglądają przeładunki.

– Widzimy, że od czasu tych krytycznych wydarzeń na przełomie czerwca i lipca takie sytuacje się nie pojawiły, świadczy to o tym, że przynamniej w tych warunkach atmosferycznych, które były od tego czasu, nie wystąpiły takie negatywne zjawiska. Widzimy, że pojawiają się nowe urządzenia, które mają zapobiec tego typu zagrożeniom, kolejne są zapowiadane. Liczymy na to, że to jest nauczka, którą wyciągnęliśmy wszyscy z tej sytuacji i że w przyszłości rzeczywiście uda nam się uniknąć takich negatywnych zjawisk – mówi Andrzej Bień, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W sierpniu MTMG podpisało umowę na zakup nowego żurawia bramowego firmy Kocks Ardelt Kranbau Q40t. Umożliwi on dźwignięcie do 25 ton towaru. To kilkukrotnie więcej niż obecne dźwigi Q10t i Q16t. Urządzenie ma nie tylko zwiększyć możliwości przeładunkowe terminalu, ale także ograniczyć emisję pyłu, ponieważ zmniejszy się liczba pojedynczych operacji przeładunkowych.

Na tym jednak nie koniec. Terminal kupił także zestaw krytych przenośników taśmowych firmy Telestack wraz z koszami zasypowymi i systemem zraszania. Umożliwi to redukcję potencjalnych punków emisji pyłów podczas wyładunku i transportu ładunków sypkich.

Nowy sprzęt ma pojawić się w MTMG już w przyszłym roku. Będzie operował głównie na Nabrzeżu Holenderskim. Produkcja urządzeń specjalnie dla gdyńskiego terminalu ma zająć od kilku do kilkunastu miesięcy. Zgodnie z przyjętymi harmonogramami w podpisanych umowach, żuraw powinien być oddany do użytkowania w sierpniu/wrześniu 2019 roku, a kompletny przenośnik taśmowy ma zostać dostarczony do końca lutego 2019 roku.

Obydwie inwestycje są elementem realizowanej od kilku lat polityki odnawiania posiadanego sprzętu oraz ulepszania potencjału technologicznego z uwzględnieniem pozytywnego wpływu na środowisko i otoczenie spółki. W ramach wspomnianej strategii, MTMG w ostatnich latach zakupiło także m.in. specjalistyczne zamiatarki typu Bobcat, ładowarki i chwytaki, które, oprócz zwiększenia efektywności działania, również w pozytywny sposób wpływają na ograniczanie emisji pyłu.

Mierzejewski dodał, że posiadane obecnie w MTMG rozwiązania bardzo dobrze funkcjonują w portach całej Europy Zachodniej. Mimo to spółka na bieżąco monitoruje innowacyjne działania związane z ograniczeniem emisji pyłu. W przyszłym miesiącu w Hamburgu pracownicy terminalu wezmą udział  konferencji organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Terminali Masowych, której jednym z głównych tematów będzie walka z pyłem przy zachowaniu odpowiedniej efektywności.

MTMG  – Morski Terminal Masowy Gdynia pełni w Porcie Gdynia rolę terminalu uniwersalnego, świadcząc przez 24h na dobę usługi przeładunkowe, składowania i sortowania suchych ładunków masowych, takich jak: węgiel, koks, ruda, zboża oraz pasze, biomasa, cukier, minerały kruszywa, nawozy, jak również przeładunku płynnych ładunków masowych (w tym chemikaliów klas 3, 6, 8 i 9 wg kodu IMDG) oraz ropy i przetworów naftowych. MTMG usytuowany jest przy głównym wejściu do portu gdyńskiego i posiada doskonałe połączenie z systemem komunikacji drogowej, jak i kolejowej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.