• <
bulk_cargo_port_szczecin

Morskie dostawy niezagrożone. Minister klimatu: nie zabraknie nam paliwa, gazu ani prądu

gm24

08.04.2020 08:18 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Morskie dostawy niezagrożone. Minister klimatu: nie zabraknie nam paliwa, gazu ani prądu

Partnerzy portalu

Morskie dostawy niezagrożone. Minister klimatu: nie zabraknie nam paliwa, gazu ani prądu - GospodarkaMorska.pl

Na stacjach benzynowych nie zabraknie nam paliwa, nie zabraknie nam gazu ani energii elektrycznej. Spółki funkcjonują w sposób bardzo sprawny – podkreślił w środę minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że niezagrożona jest też ciągłość dostaw paliw z zewnątrz.

Kurtyka w radiowej Jedynce zapewnił, że system energetyczny w Polsce funkcjonuje bardzo sprawnie i płynnie. Jak wskazał, w resorcie powołał zespół zarządzania kryzysowego, który na bieżąco wraz ze spółkami energetycznymi monitoruje sytuację.

Minister wyjaśnił, że ze względu na obniżenie aktywności gospodarczej w kraju, jest mniejsze zużycie energii elektrycznej. Niższe zużycie jest również znaczące w przypadku paliw, co - jak zauważył Kurtyka - jest kolejnym elementem bezpieczeństwa energetycznego.

„Na stacjach benzynowych nie zabraknie paliwa, nie zabraknie nam gazu, nie zabraknie nam energii elektrycznej. Spółki funkcjonują w sposób bardzo sprawny. Monitorujemy sytuację” – podkreślił minister klimatu.

Na uwagę, że dużą część paliw importujemy z państw Bliskiego Wschodu oraz ze Stanów Zjednoczonych dotkliwie dotkniętych pandemią, minister odparł: „to prawda, ale w tym momencie te dostawy są niezagrożone”. Jak dodał, jest to monitorowane zarówno na poziomie resortu, jak i całego rządu. Dostawy te trafiają do kraju drogą morską głównie przez terminal LNG oraz Naftoport w zakresie gazu i ropy oraz szereg terminali masowych w zakresie np. węgla.

„Wszystkie te instytucje rządowe, które mają w swoich kompetencjach kwestie bezpieczeństwa energetycznego albo naszych relacji właśnie ze światem zewnętrznym związane z dostawami tych różnych paliw, są częścią zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. W związku z tym tutaj nie ma ryzyka, jeżeli chodzi o zapewnienie ciągłości dostaw również paliw z zewnątrz” – powiedział Kurtyka.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego w rozmowie poruszono również kwestię cyberbezpieczeństwa. Kurtyka wyjaśnił, że w tym obszarze nigdy nie można wykluczyć zagrożenia.

Jak zaznaczył, systemy energetyczne funkcjonują w oparciu o infrastrukturę fizyczną, jak elektrownie i sieci dystrybucyjne, ale coraz większa część działania zależna jest też od rozwiązań informatycznych. „Stąd aby mieć pewność, że mamy zapewnione bezpieczeństwo energetyczne, jednym z zespołów, które powołałem, jest zespół do spraw cyberbezpieczeństwa” – dodał minister.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.