• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

gm24

11.02.2020 21:17 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.

Jeden maszt wieży wiatrowej składa się z 5 sekcji o średnicy ok. 4,5 m i długości od 12m do 25m, łącznie zmontowany maszt ma długość 98 m.
 
Całkowita waga elementów przeładowanych na w/w statku to 3587 ton. Czas obsługi z wyłączeniem zmian  nocnych (zakaz pracy ze względu na procedury odbiorcy- General Electric) wyniósł 39 godzin.
 
Elementy trafiają na place składowe BCT na kilka dni, a następnie będą wyjeżdżały konwojami po 5-10 elementów na farmę wiatrową zlokalizowaną w Malechowie (zachodniopomorskie). Wyjazdy planowane co dwa dni, maksymalnie 3 konwoje w tygodniu.
 
Do obsługi tego typu elementów terminal BCT wykorzystuje dwa dźwigi samobieżne Liebherr LHM400 o udźwigu 100T każdy oraz dwa Reachstackery marki Kalmar o udźwigu 45 T każdy. Przeładunek realizowany jest przy użyciu specjalnie dedykowanych, poliestrowych zawiesi linowych oraz chwytni dostarczanych przez odbiorcę ładunku.
 
W terminalu BCT Gdynia obsługiwane są również statki na których przypływają inne elementy składowe wież wiatrowych, takie jak generatory prądotwórcze, głowice do której montowane są łopaty i same łopaty oraz lekkie elementy wyposażenia (schody, drabinki, śruby etc).

Obecnie w BCT obsługiwane są ładunki na 5-6 farm wiatrowych rozlokowanych w różnych miejscowościach Polski.

Port morski w Gdyni jest portem najbliżej położonym (od strony wschodniej) względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Należy podkreślić, że Port Gdynia spełnia wszystkie warunki nawigacyjne do obsługi statków instalacyjnych typu „jack-up” oraz „dynamic positioning”. Ponadto Port Gdynia, jako jedyny w Polsce, prowadzi badania służące rozwojowi sektora offshore, w szczególności utworzeniu zaplecza obsługi elementów morskich farm wiatrowych, a także aktywnie uczestniczy w tworzeniu lokalnego zaplecza obejmującego gminy Kosakowo, Rumia oraz Miasto i Gminę Gdynia (w 2019 roku podpisano List Intencyjny o współpracy).

Morska energetyka wiatrowa może do 2030 r. dodać do PKB nawet 60 mld PLN oraz przyczynić się do powstania dodatkowych 77 tys. miejsc pracy do 2030 r.

Już dziś zidentyfikowano ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

Dla wielu polskich lokalnych przedsiębiorstw włączenie się w przemysł energetyki morskiej będzie okazją do znacznego rozwoju, stwarzając im możliwość uzyskania wysokich przychodów.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.