• <
bulk_cargo_port_szczecin

Jak udoskonalić żeglugę w Skandynawii? Innowacyjny projekt ma odpowiedzieć na najbardziej naglące pytania

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Jak udoskonalić żeglugę w Skandynawii? Innowacyjny projekt ma odpowiedzieć na najbardziej naglące pytania

Partnerzy portalu

Jak udoskonalić żeglugę w Skandynawii? Innowacyjny projekt ma odpowiedzieć na najbardziej naglące pytania - GospodarkaMorska.pl

W Danii uruchomiony został właśnie nowy projekt. Jego celem jest uczynienie żeglugi w regionie Cieśnin Duńskich jeszcze bardziej przyjazną środowisku. Inicjatywą kierują naukowcy z Uniwersytetu w Aalborgu.

Projekt nosi nazwę Value2Sea. Głównym jego założeniem jest udoskonalenie transportu morskiego w rejonach cieśnin: Sund, Kattegat oraz Skagerrak ze szczególnym naciskiem położonym na wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, a także nowatorskich konceptów transportowych i logistycznych. Hasłem-kluczem, przyświecającym wprowadzaniu zmian, jest idea zrównoważonego rozwoju.

„Projekt ukierunkowany jest na stworzenie dialogu pomiędzy graczami branży logistycznej oraz wypracowanie porozumienia dotyczącego przewozu ładunków w ekologiczny sposób” - wyjaśniają Kenn Steger-Jensen oraz Hans-Henrik Hvolby z Uniwersytetu w Aalborgu.

Eksperci skupieni wokół Value2Sea chcą, by transport ładunków - tam, gdzie to możliwe - odbywał się drogą morską. Zwrócono uwagę, że pojazdy ciężarowe są wprawdzie szybkie i coraz bardziej ekologiczne, ale przyczyniają się do tworzenia zatorów drogowych w miastach i wokół nich. Wykorzystanie transportu morskiego, gdy jest taka opcja, sprzyja rozwiązaniu wielu problemów.

„Value2Sea opracuje bazę, która będzie służyła optymalizacji transportu towarowego w Skandynawii poprzez modyfikację wzorców, które obowiązywały przez dziesięciolecia” - powiedział Jens Kirketerp Jensen z Hirtshals Havn (port w Hirtshals jest jednym z podmiotów, które zaangażowały się w projekt).

Prace nad modelem obejmą badanie możliwości komputeryzacji, elektryfikacji, wprowadzenia zautomatyzowanych rozwiązań w portach, a także szans na wykorzystanie żeglugi bezzałogowej. Stworzona wspólnymi siłami platforma ma być bazą dla nadchodzących zmian.

W projekt zaangażowanych jest 19 partnerów. Poza przedstawicielami portu w Hirtshals, są to też m.in. firmy: Fjordline, Arctic Group, Vendelbo Spedition oraz MARCOD. Projekt ma być realizowany przez następne trzy lata.

Źródło:
promyskat.pl

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.