• <
bulk_cargo_port_szczecin

IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości

PMK

21.10.2019 20:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości

Partnerzy portalu

IMO wskazuje amoniak i wodór jako paliwa przyszłości - GospodarkaMorska.pl

Amoniak i wodór to paliwa przyszłości, która mają pomóc w dekarbonizacji żeglugi. Do takiego wniosku doszli członkowie sympozjum zorganizowanego w zeszłym tygodniu przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).

Edmund Hughes z IMO powiedział, że strategia przeciwdziałania emisjom gazów cieplarnianych, przyjęta w 2018 roku, wysłała wyraźny sygnał do sektora żeglugi, że ten będzie musiał się dostosować.

- Musimy się zmienić, aby uwzględnić globalne zmiany klimatu. Musimy znaleźć nowe technologie i nowe paliwa, jeśli mamy osiągnąć co najmniej 50% redukcji rocznych emisji gazów cieplarnianych z międzynarodowej żeglugi do 2050 roku - wyjaśnił.

Dla poszczególnych statków wyznaczone cele oznaczają 85% redukcję emisji CO2 na statek. W osiągnięciu tego poziomu może pomóc optymalizacja czasu postoju w porcie i technologie, które można zastosować na istniejących statkach.

Tore Longva, główny konsultant DNV GL i Alexandra Ebbinghaus z Shella jasno stwierdzili, że paliwa oparte na wodorze i amoniaku to przyszłość czystej żeglugi. Niektóre kraje, w tym Malezja, już teraz angażują się w rozwój wodoru jako paliwa do użytku morskiego. Madadh Maclaine, przedstawiciel Zero Emission Ship Technology Association, powiedział, że wodór był już z powodzeniem wdrażany na wielu małych statkach.

Prelegenci zgodzili się, że potrzebne będą ustawy, współpraca oraz badania i rozwój, aby zdecydować, w jaki sposób żegluga posunie się naprzód ku dekarbonizacji.

- Branża żeglugi jest gotowa do działania - powiedziała Johannah Christensen, dyrektor zarządzająca w organizacji Global Maritime Forum (GMF) - Getting to Zero Coalition.

- Wszystkie omawiane przez ostatnie dwa dni tematy mają wspólny element, który jest niezbędny dla zrównoważonej przyszłej żeglugi - i to są paliwa - powiedział sekretarz generalny IMO, Kitack Lim.

- Rozwój i dostarczanie opłacalnych paliw alternatywnych nie może być rozwiązane wyłącznie przez przemysł żeglugowy – wymaga to wsparcia ze strony szeroko rozumianego przemysłu morskiego, takiego jak przemysł naftowy, czarterowy i portowy – dodał.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.