• <
bulk_cargo_port_szczecin

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

PMK

08.04.2019 21:18 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie

Partnerzy portalu

IMB: Spada globalna aktywność piratów, ale zagrożenie porwaniem w Zatoce Gwinejskiej wciąż wysokie - GospodarkaMorska.pl

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku odnotowano mniej przypadków piractwa i napadu z bronią na morzu, ale ryzyko porwań nadal stanowi zagrożenie dla statków w Zatoce Gwinejskiej - poinformowało Centrum Raportowania Piractwa Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w swoim pierwszym szczegółowym raporcie.

W tym okresie IMB zgłosił 38 przypadków piractwa i rozboju na morzu, co stanowi 28 mniej incydentów niż w pierwszym kwartale 2018 roku (66). Centrum Raportowania Piractwa wyszczególniło, że 27 statków było ofiarą abordażu, siedem statków zostało ostrzelanych i cztery nieudane próby ataków miały miejsce w pierwszym kwartale 2019 roku. Po raz pierwszy od 1994 roku nie zgłoszono porwania statku.

Centrum Raportowania Piractwa to całodobowa, bezpłatna usługa oferowana przez IMB, agencję Międzynarodowej Izby Handlowej. Agencja umożliwia armatorom zgłaszanie wszelkich przypadków piractwa i napadu z bronią na całym świecie.

- Najnowsze statystyki są zachęcające. Jednak to zbyt krótki okres, by w pełni przewidzieć dalsze trendy w tym roku - powiedział Pottengal Mukundan, dyrektor IMB. - Dane potwierdzają znaczenie wymiany informacji i skoordynowanych działań między członkami branży a agencjami reagowania. W przyszłości kluczowe znaczenie ma dalsze budowanie bardziej skutecznych struktur raportowania, aby umożliwić silną, jednolitą reakcję w przypadku incydentów związanych z piractwem - dodał.

Ryzyko w Zatoce Gwinejskiej


Zatoka Gwinejska była miejscem dużych liczby ataków pirackich i zbrojnych na statki, z 22 incydentami zgłoszonymi w pierwszym kwartale 2019 r. Region również odpowiadał za wszystkie światowe porwania załogi, ponieważ 21 członków załogi zostało porwanych w pięciu oddzielnych incydentach. Incydenty odnotowano w krajach nadbrzeżnych: Beninie, Kamerunie, Ghanie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii, Nigerii i Togo.

Wciąż trzeba być ostrożnym na nigeryjskich wodach


Nigeria była punktem zapalnym dla piractwa w ciągu ostatniej dekady, ale w pierwszym kwartale 2019 roku odnotowano spadek liczby zgłoszonych incydentów. Nigeria zgłosiła 14 przypadków piractwa, w porównaniu z 22 incydentami w pierwszym kwartale 2018 r. Wyniki te potwierdzają wzmożone wysiłki marynarki nigeryjskiej w celu „aktywnego reagowania na zgłaszane incydenty przez wysyłanie łodzi patrolowych”, odnotowano w raporcie.

Pomimo tych wysiłków wody nigeryjskie pozostają ryzykowne dla statków, zwłaszcza w pobliżu portu w Lagos, gdzie zgłoszono cztery incydenty.

Lepsze wyniki w Azji

W Indonezji odnotowano spadek aktywności pirackiej w pierwszym kwartale 2019 r. W tamtejszych portach odnotowano tylko trzy incydenty ataki na zacumowane statki. Podobnie jak w przypadku Nigerii, ściślejsza współpraca i wymiana informacji między indonezyjską policją morską a IMB umożliwiły regularne patrole w obszarach wysokiego ryzyka.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.