• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi

PMK

28.02.2019 01:03 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi

Partnerzy portalu

Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi - GospodarkaMorska.pl

Greccy armatorzy będą płacić minimum 75 mln euro rocznie do budżetu rządowego – poinformowało biuro greckiego premiera, Alexisa Tsiprasa. Suma ta odpowiada 10-procentowej prowizji od dywidend.

Żegluga wraz z turystyką jest kluczowym sektorem dla tego śródziemnomorskiego kraju. Greccy armatorzy obsługują jedne z największych na świecie tankowców i masowców. Żegluga grecka odpowiada za prawie połowę całkowitej pojemności floty UE.

Tsipras powiedział, że zgodnie z prawem greckim armatorzy nie są zobowiązani do wyrażenia zgody na jakiekolwiek wpłaty finansowe i że transakcja stanowiła "znaczący" wkład w wysiłki tego kraju zmierzające do wyjścia z kryzysu zadłużenia, który trwa prawie dziesięć lat.

- To pokazuje, że istnieje zbiorowa odpowiedzialność za nasze wysiłki zmierzające do wyjścia z kryzysu - powiedział Tsipras. - Wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że wyjście z kryzysu oznacza większe możliwości biznesowe – dodał.

Grecja od dawna przyznawała hojne ulgi podatkowe swoim armatorom. Ten trend obiecał zakończył Tsipras, kiedy został wybrany na premiera po raz pierwszy w 2015 roku. Od tego czasu jednak nic się nie zmieniło.

Od 2014 roku armatorzy greccy dokonali dobrowolnych płatności na rzecz państwa na mocy umowy, która wygasła w ubiegłym roku. Nowa umowa sprawia, że płatności są stałe.

Właściciele statków wielokrotnie ostrzegali, że podatki turystyczne mogą skłonić ich do przeprowadzki za granicę. Theodore Veniamis, przewodniczący Związku Greckich Armatorów (UGS) powiedział, że przemysł wspiera "wysiłki rządu na rzecz lepszej przyszłości w Grecji".

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.