• <
bulk_cargo_port_szczecin

Greccy armatorzy popierają wprowadzenie limitu mocy statków

PMK

23.10.2019 20:12 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Greccy armatorzy popierają wprowadzenie limitu mocy statków

Partnerzy portalu

Greccy armatorzy popierają wprowadzenie limitu mocy statków - GospodarkaMorska.pl

Greccy armatorzy będą wspierać propozycję wprowadzeniu limitu mocy statków, co miałoby pomóc w walce z emisjami w żegludze.

Związek Greckich Spedytorów (PMG) zaproponował także krótkoterminowy środek w celu poprawy efektywności energetycznej istniejących statków, który zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu międzysesyjnej grupy technicznej IMO w listopadzie.

Wniosek uzupełnia wzmocniony plan zarządzania efektywnością energetyczną statku (super SEEMP) w sposób zapewniający osiągnięcie celu IMO 2030.

Grecka propozycja określa limit mocy silnika głównego, który statki o mocy powyżej 5000 GT mogą wykorzystywać podczas żeglugi. Ma to pomóc w utrzymaniu poziomu emisji CO2 na niskim poziomie. W praktyce masowce i tankowce miałyby zmniejszyć moc swojego głównego silnika o 50%, a kontenerowce o 66%.

- Czarterujący powinni być wyraźnie zobowiązani do przestrzegania wszelkich regulacji w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych ze statków - podkreślił Theodore Veniamis, prezes PMG.

- Propozycja Grecji jest prosta, przejrzysta, łatwa do wyegzekwowania i uwzględnia specyfikę danego sektora. Doprowadzi ona do bezpośrednich bezwzględnych redukcji emisji gazów cieplarnianych, do redukcji emisji SOx, NOx i hałasu podwodnego, a także wpływa na bezpieczeństwo i pozwala na średnio- i długoterminowe innowacje, nagradzając bardziej wydajne statki – dodał.

Grecka propozycja jest podobna do tej przedstawionej przez Japonię. Na początku tego miesiąca stowarzyszenie żeglugowe BIMCO stwierdziło, że limit mocy należy ustalić dla każdego sektora żeglugowego na podstawie założonej wydajności przeciętnego statku płynącego z bieżącą średnią prędkością handlową.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.