• <

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo)

pc

02.01.2019 18:21 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje, że silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12:00.

W środę w Gdańsku zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie omówiono bieżące działania wszystkich służb, spółek i jednostek miejskich. Jak poinformował Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, służby na bieżąco monitorują sytuację i prowadzą działania w miejscach występowania zagrożeń. We wszystkich rejonach Gdańska kontrolowany jest również spływ wód w urządzeniach melioracyjnych systemów otwartych. Kraty urządzeń piętrzących czyszczone są z zanieczyszczeń, w tym z połamanych drzew i z gałęzi.

– Służby usuwają powalone drzewa, uszkodzone banery reklamowe, uszkodzone poszycia dachów. Działania te mogą powodować lokalne utrudnienia w ruchu – poinformowała Alicja Bittner z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Spiętrzone wody podtopiły niżej położone punkty nabrzeża przy Targu Rybnym. Zostały one wyłączone z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę) i ulicy Wiślanej. Zalane są także ciągi komunikacyjne na przystani Żabi Kruk. Urząd Miejski w Gdańsku radzi zachować ostrożność poruszając się ulicami Kutnowską oraz Sienną, która są zalewane. Rozstawiane są zapory przeciwpowodziowe oraz układane worki z piaskiem.

Zamknięte zostało molo w Gdańsku Brzeźnie. W newralgicznych miejscach, najniżej położonych i przy wejściach na plaże zamontowane zostały szandory zabezpieczające przed przedostaniem się wody od strony Zatoki Gdańskiej. Wyłączone z uzytkowania są toalety.

Cofkę zaobserwowano także w Gdańsku Jelitkowie, gdzie woda dosłownie wdziera się w głąb lądu. Zalana jest również Kazamata Bastionu Artyleryjskiego Twierdzy Wisłoujście.

W Sopocie zamknięto wejście na głowicę mola oraz do przystani jachtowej. Nieczynne jest także lodowisko na skwerze Kuracyjnym. Mimo grążącego niebezpieczeństwa, Strażnicy Miejscy z Sopotu zauważyli przy molo surfera, który chciał wykorzystać wysokie fale. Mężczyzna jest już bezpieczny na lądzie, a funkcjonariusze apelują o ostrożność.

W Gdyni podtopiona została marina. Na miejscu są strażacy m.in. z kontenerem przeciwpowodziowym.

Sytuacja nie wygląda lepiej w województwie zachodniopomorskim. Zalane są plaże m.in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Kołobrzegu i w Mielnie. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, woda przekroczyła stan alarmowy w Świnoujściu, Kołobrzegu i w Darłowie, a stan ostrzegawczy w Dziwnowie i na Zalewie Szczecińskiem w Trzebieży. Woda w Odrze na wysokości Gryfina także przekroczyła stan ostrzegawczy. Jak podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, poziom wód morskich może się podnosić do godz. 3.00 w czwartek. Obowiązuje trzeci, najwyższy, stopień zagrożenia.

Odwołane zostały odejścia promów DFDS Seaways w relacji Kiel-Klaipeda, a także wszystkie rejsy Stena Line z Gdyni i Karlskrony: dwa odpłynięcia z Gdyni do Szwecji o godz. 21:00 – prom Stena Spirit i 23:59 – prom Stena Baltica, oraz odpłynięcie z Karlskrony do Polski o godz. 21:00 – prom Stena Vision. Szwedzka firma zaznaczyła, że promy między Polską a Szwecją od czwartku będą kursować ponownie zgodnie z rozkładem rejsów.

O anulowaniu odejść promów poinformowała także Polska Żegluga Bałtycka. Na trasie Świnoujście-Ystad nie kursują promy Mazovia i Cracovia. Podobnie z Gdańska do Nynäshamn nie pływają jednostki Wawel i Nova Star.

Śródlądowe promy na przeprawach Centrum i Warszów w Świnoujściu kursują, choć pływają wolniej niż zazwyczaj. Tworzą się przez to dłuższe kolejki samochodów czekających na przeprawę.

Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zaapelował o zachowanie ostrożności. – Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale również o wiejący silny wiatr. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest usunąć z balkonów przedmioty ruchome – powiedział.

Według prognozy Biura Meteorologicznego Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, będzie wiał wiatr o średniej prędkości 40-55 km/h, w porywach osiągających 80-95 km/h z północnego zachodu i z północy. Prognozowane jest również zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura przy gruncie od -3 do -1 st. C.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.