• <

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

ew

02.04.2020 09:11 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Przyłbice dla szpitali od Akademii Marynarki Wojennej - GospodarkaMorska.pl

Akademia Marynarki Wojennej wykonała i przekazała szpitalowi w Kartuzach kilkadziesiąt przyłbic ochronnych dla personelu medycznego; do końca tygodnia wytworzy i przekaże kolejne – poinformował rzecznik prasowy AMW kmdr por. Wojciech Mundt.

Uczelnia przystąpiła do akcji wytwarzania elementów sprzętu na drukarkach 3D.

"Akademia Marynarki Wojennej wyprodukowała i przekazała 30 przyłbic ochronnych dla lekarzy i personelu medycznego Szpitala Powiatowego w Kartuzach; do końca tygodnia przekaże 40 sztuk do 7. Szpitala Marynarki Wojennej" – poinformował w czwartek rzecznik.

Dodał, że uczelnia przystąpiła do akcji www.drukarzedlaszpitali.pl 25 marca i od tej pory 24 godzin na dobę trwa produkcja elementów do przyłbic. Uruchomiono cztery drukarki 3D, które wytwarzają poszczególne części, które podchorążowie składają w całość. Szyby do przyłbic bezpłatnie dostarcza firma z Tczewa produkująca meble sklepowe. Materiały do druku finansuje AMW. Została także uruchomiona zbiórka pieniędzy, w której społeczność akademicka uzbierała dotychczas kilka tysięcy złotych.

"Najsłabszym ogniwem produkcji są drukarki, których wydajność jest ograniczona" – zaznaczył Mundt – dlatego Akademia apeluje do wolontariuszy, którzy mogą udostępnić drukarki 3D.

W akcję, która zainicjowała bsmt pchor. Dominika Mączka, włączyła się kadra Laboratorium Podstaw Techniki Wydziału Mechaniczno–Elektrycznego: kmdr por. Krzysztof Świątek, st. chor. sztab. Piotr Baranowski i dr inż. Bogdan Szturomski – podkreślił Mundt.

To kolejne działania AMW w odpowiedzi na epidemię koronawirusa. Wcześniej uczelnia zorganizowała dwie akcje honorowego krwiodawstwa wśród podchorążych, a także skierowała swoich studentów wojskowych do pomocy 7. Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W połowie marca szef MON wydał decyzję o włączeniu uczelni wojskowych w działania związane z zwalczaniem epidemii. Rektorzy-komendanci akademii wojskowych przekazali do dyspozycji WOT siły i środki niezbędne do wsparcia służb sanitarnych oraz organów samorządu terytorialnego. Podchorążowie są też gotowi wspierać administrację i samorządy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.