• <

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy

gm24

16.01.2020 08:57 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy

Partnerzy portalu

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Jest już projekt ustawy, który zakłada włączenie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w struktury urzędów morskich.

W jaki sposób wpłynie to funkcjonowanie służb dotychczas podległych bezpośrednio pod Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej? Czy pojawią się zmiany w zakresie funkcjonowania MRCK (Morskich Ratowniczych Centrów Koordynacyjnych)? Na te pytania odpowiedź poznamy wkrótce. Na razie projekt ustawy jest na etapie konsultacji. Planowany termin wejścia ustawy w życie to 1 styczeń 2021.
 

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) powstała 1 stycznia 2002. Do jej zadań należy pomoc i likwidowanie zagrożeń w akwenie polskiej strefy odpowiedzialności. Zajmuje się koordynacją i przeprowadzaniem akcji ratowniczych na morzu, usuwaniem szkodliwych substancji ropopochodnych, pracami podwodnymi (poszukiwania, badania). W skrócie określana jest Służbą SAR (Search And Rescue). Przed rokiem 2002 zadania ratownictwa morskiego były zlecane Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa jest państwową jednostką budżetową podległą ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej.

Polskie statki i łodzie ratownicze stacjonują w następujących portach: Tolkmicko, Górki Zachodnie (u ujścia Wisły), Gdynia, Hel, Władysławowo, Łeba, Ustka, Darłowo, Kołobrzeg, Dziwnów, Świnoujście i Trzebież. W Sztutowie, Świbnie, Władysławowie, Łebie, Ustce, Darłowie, Kołobrzegu i Dziwnowie stacjonują też jednostki ratownictwa brzegowego.

Polska Marynarka Wojenna zapewnia wsparcie lotnicze przy użyciu śmigłowca PZL W-3 Sokół w wersji morskiej – W-3RM lub W-3WARM Anakonda bazującego na lotnisku Oksywie oraz śmigłowca W-3RM lub Mi-14PŁ/R bazującego na lotnisku Darłowo.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.