• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Urząd Morski ostrzega (foto)

pc/PAP

07.02.2019 10:41 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Urząd Morski ostrzega (foto)

Partnerzy portalu

Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Urząd Morski ostrzega (foto) - GospodarkaMorska.pl

Klif Orłowski w Gdyni znów może się osunąć. Pojawiły się nawisy i spękania ziemi, z klifu wystają też korzenie drzew rosnących na jego koronie. – Obecne warunki atmosferyczne wskazują na to, że w najbliższym czasie może dojść do obsunięcia mas ziemnych, jak też i drzew – ostrzega gdyński Urząd Morski. Sytuacja zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców i turystów, którzy przez cały rok licznie odwiedzają to miejsce.

Aby zapobiec tragedii, Obwód Ochrony Wybrzeża w Sobieszewie (jednostka Urzędu Morskiego  w Gdyni) zagrodził plażę i ustawił tablice ostrzegawcze o treści:

„UWAGA – NIEBEZPIECZEŃSTWO – NIE WCHODZIĆ – Urząd Morski w Gdyni”

oraz

„NADBRZEŻNY PAS TECHNICZNY – CHODZENIE PO ZBOCZACH  KLIFU ZABRONIONE – OSUWISKA GROŻĄ WYPADKIEM – Urząd Morski w Gdyni”.

Ostatnio orłowski klif osunął się w lutym ubiegłego roku. Z ok. 40-metrowego odcinka spadło co najmniej tysiąc ton ziemi. Zaległa ona u podnóża stromizny, zajmując pas o wymiarach około 40 m na 15 m. Zwalona ziemia sięgała około 2-3 m wysokości, uniemożliwiając korzystanie z plaży u podnóża klifu. Nikomu nic się nie stało.

Klif Orłowski to gdyński odcinek stromego brzegu morskiego. Jego długość to ok. 650 m. W różnych miejscach ma różną wysokość – od kilku do nawet około 40 m. Ze względu na malownicze widoki, plaża u podnóża klifu jest jednym z chętniej uczęszczanych miejsc spacerowych w Gdyni.

Co jakiś czas dochodzi do mniejszych lub większych osuwisk ziemi z klifu, wskutek czego jego skraj posuwa się coraz bardziej w głąb lądu. Jesienią 2012 r. zdecydowano się na kontrolowane zepchnięcie z klifu (z wysokości ok. 30 m) ważącego prawie 46 t betonowego schronu, aby uniknąć przypadkowego niekontrolowanego osunięcia się obiektu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.