• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna ruszą z pierwszą operacją poza UE

ew

21.05.2019 11:42 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna ruszą z pierwszą operacją poza UE

Partnerzy portalu

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna ruszą z pierwszą operacją poza UE - GospodarkaMorska.pl

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej rozpoczyna we wtorek pierwszą w historii operację na terytorium państwa nienależącego do UE. Unijni funkcjonariusze dołączą do pograniczników z Albanii na granicy z Grecją. Wśród nich są Polacy.

Celem jest uszczelnienie północnej granicy Grecji i tym samym całej UE, przez którą migranci tzw. szlakiem bałkańskim przedostawali się dalej na północ Europy.

Do stolicy Albanii, Tirany, pojechał we wtorek komisarz do spraw wewnętrznych i migracji Dimitris Awramopulos i dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Fabrice Leggerio, którzy zainaugurują współpracę wraz premierem Albanii Edim Ramą i tamtejszym ministrem spraw wewnętrznych Sanderem Lleshim.

"Wysyłając po raz pierwszy w historii zespoły Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej poza UE otwieramy całkowicie nowy rozdział w naszej współpracy w zakresie migracji i zarządzania granicami z Albanią i z całym regionem Bałkanów Zachodnich. Jest to prawdziwy przełom i prawdziwie historyczny krok, który przybliża ten region do UE" - podkreślił w oświadczeniu Awramopulos.

Komisja Europejska podkreśla, że Albania pozostaje ostatecznie odpowiedzialna za ochronę swoich granic, ale Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna będzie udzielać jej wsparcia i pomocy zarówno technicznej, jak i operacyjnej.

Unijne zespoły będą pomagać w przeprowadzaniu kontroli granicznych na przejściach i w zapobieganiu niedozwolonemu przekraczaniu granicy. Wszystkie operacje i rozmieszczanie funkcjonariuszy na granicy z Grecją mają być przeprowadzone w porozumieniu z władzami albańskimi i greckimi.

Na pierwszy rzut do misję wysłano 50 funkcjonariuszy, a także 16 wozów patrolowych i jeden pojazd termowizyjny z 12 państw członkowskich: Austrii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Łotwy, Holandii, Niemiec, Rumunii, Polski i Słowenii.

"To ważny etap w działalności naszej agencji i zacieśnianiu współpracy między Unią Europejską a Albanią. Jest to pierwsza pełnoprawna wspólna operacja realizowana poza terytorium Unii Europejskiej, w ramach której wspierać będziemy Albanię w kontrolowaniu granic i walce z przestępczością transgraniczną" - oświadczył Leggeri.

Kierowana przez niego agencja może prowadzić wspólne działania operacyjne i rozmieszczać zespoły na terytorium sąsiednich państw trzecich pod warunkiem uprzedniego zawarcia umowy o statusie między Unią Europejską, a danym państwem. UE wynegocjowała umowę w tej sprawie z Albanią jesienią ubiegłego roku. Weszła ona w życie 1 maja jako pierwsze tego typu porozumienie z krajem Bałkanów Zachodnich.

Rozmieszczanie unijnych pograniczników poza państwami członkowskimi stało się możliwe po tym jak na początku roku Parlament Europejski i kraje UE uzgodniły zmianę prawa reformującą Frontex dając agencji nowe uprawienia i ją wzmacniając.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.