• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

mb

23.01.2020 09:15 Źródło: 3. Flotylla Okrętów
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo 157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

Partnerzy portalu

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP - GospodarkaMorska.pl

W środę, 22 stycznia o godzinie 12:00, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili 157. rocznicę największego w XIX wieku zrywu niepodległościowego polskiego narodu, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego.
 
W asyście honorowej na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu obyła się 157 rocznica zainicjowania Powstania Styczniowego, które pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy grobie ks. Antoniego Muchowskiego, proboszcza oksywskiego w latach 1892-1915, powstańca styczniowego i syberyjskiego zesłańca.            

Powstanie Styczniowe


22 stycznia 1863 r. Komitet Centralny Narodowy przekształcił się w Rząd Narodowy i wydał manifest wzywający naród do powstania pod zaborem rosyjskim. Ogłosił także równouprawnienie wszystkich obywateli i uwłaszczenie chłopów za odszkodowaniem właścicieli ze skarbu państwa,
a także dwa oddzielne dekrety o uwłaszczeniu i nadaniu ziemi bezrolnym chłopom – uczestnikom powstania. Dekrety te miały być realizowane w terenie przez władze narodowe cywilne i wojskowe.  6 tys. powstańców zaatakowało rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. Był to największy zryw narodowo-wyzwoleńczy Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, powstanie umocniło świadomość narodową i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

Powstanie rozszerzyło się na cały kraj, a następnie na tereny Litwy, Białorusi i Ukrainy. Trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone wtedy "państwo podziemne" funkcjonowało jeszcze w 1865 roku. Ostatni oddział partyzancki ks. Stanisława Brzóski, działający na Podlasiu, został rozbity w kwietniu 1865 roku. W walkach wzięło łącznie udział co najmniej 200 tys. powstańców. Bilans zrywu był tragiczny –kilkadziesiąt tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, 38 tys. osób zesłanych na Syberię. 17 października 1863 r. władzę naczelną – jako dyktator powstania – przejął Romuald Traugutt. Przeprowadził on reorganizację rządu. Utrzymane zostały dotychczasowe wydziały, przywrócono także Wydział Policji. Ze względu na wzrastający terror uproszczono tryb urzędowania. 10 kwietnia 1864 r. Romuald Traugutt został aresztowany i osadzony
w warszawskiej Cytadeli, a 5 sierpnia 1864 r. – stracony w publicznej egzekucji przez powieszenie, wraz ze swoimi czterema najbliższymi współpracownikami z Rządu Narodowego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.