• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Trwa druga edycja projektu Malujemy Gdynię żaglami

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Trwa druga edycja projektu Malujemy Gdynię żaglami

Partnerzy portalu

Trwa druga edycja projektu Malujemy Gdynię żaglami - GospodarkaMorska.pl

Rekreacja na morzu, zgłębienie tajników żeglarstwa oraz pogłębienie więzi rodzinnych – to główne założenia projektu "Malujemy Gdynię żaglami", którego już drugą edycję realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Podczas wakacji dzieci wraz z rodzicami, pod okiem doświadczonej kadry, wspólnie przeżywają morską przygodę. Zajęcia żeglarskie i rejsy po Zatoce Gdańskiej odbywają się na pokładzie jachtu Galped, którego właścicielem jest MOPS.

Pierwsza edycja projektu, zrealizowana latem 2017 roku, okazała się strzałem w dziesiątkę – z bezpłatnych rejsów i zajęć żeglarskich na pokładzie jachtu „Galped” skorzystało ponad 60 dzieci w wieku od 6 do 16 lat, z rodzin objętych wsparciem MOPS. Dlatego nie było wątpliwości co do tego, czy podjąć decyzję o kontynuacji. W tym roku jednak zmieniono nieco formułę – w zajęciach uczestniczą dzieci wraz z rodzicami.

- Postanowiliśmy, że tym razem trzeba w projekt włączyć nie tylko dzieci, ale również ich rodziców i opiekunów, którzy korzystają ze wsparcia ośrodka – mówi Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
– Poprzednia edycja udowodniła, że wspólna nauka żeglarstwa to znakomita okazja do pogłębiania więzi, uczenia się odpowiedzialności, współpracy i budowania wzajemnego zaufania. Ponadto wspólna rodzinna rekreacja na morzu jest wspaniałą zabawą. Być może wśród młodych uczestników objawią się późniejsi profesjonalni żeglarze.

- Udział w warsztatach żeglarskich bardzo pozytywnie wpływa na rodziny, m.in. chętniej nawiązują relacje, uczą się obowiązkowości. Mimo trudności przełamują słabości i bariery. Warsztaty żeglarskie otwierają nowe możliwości, pogłębiają wzajemne więzi, stwarzają możliwość integracji również z innymi uczestnikami projektu – dodają Patrycja Machaj i Magdalena Dziedzic, asystentki rodziny z MOPS.

Rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu odbywają się trzy razy w tygodniu, w godz. 16.00 -19.00. Potrwają aż do końca sezonu żeglarskiego. Uczestnicy mogą z morza podziwiać m.in.  mola w Orłowie i Sopocie oraz klif w Orłowie.

- Najważniejsze na jachcie to słuchać pana kapitana i przestrzegać zasad bezpieczeństwa – mówią zgodnie uczestniczący w projekcie 9-letni Damian, 8-letnia Amelia i 8 -letni Kuba. – Najfajniejsze jest pływanie jachtem i to, że możemy sami nim sterować.    

- Jako nastolatka brałam udział w obozach żeglarskich i bardzo się tym pasjonowałam  – dodaje Agnieszka Kwiatkowska., mama – Cieszę się, że mogę to znowu przeżywać – tym razem z dziećmi.  Być może one też zarażą się żeglarstwem.

Oprócz samych rejsów zajęcia obejmują  elementy szkolenia dla początkujących żeglarzy (zapoznanie się ze sztuką żeglarską) oraz szkolenie dla zaawansowanych (doskonalenie umiejętności żeglowania, integracja i kształtowanie charakteru). Wszystko pod okiem doświadczonej kadry.

- Uczymy się działać w zespole i rozmawiamy językiem żeglarskim – informuje kmdr Jarosław Goliński, instruktor żeglarstwa. – Muszę przyznać, ze niejeden 9- czy 10-latek potrafi już po kilku zajęciach zachowywać się jak rasowy żeglarz, trzyma kurs i poprawnie robi zwroty. Najważniejsze jest jednak to, że młodzi uczestnicy projektu chętnie przychodzą i mają z tego duża frajdę.  

- Byliśmy ciekawi, czy pomysł wspólnych zajęć dla dzieci i opiekunów sprawdzi się w praktyce, jednak już teraz widać, że tak. Grupa liczy 30 osób, a rodziny i dzieci przychodzą z uśmiechem, są punktualne i systematyczne – dodaje Gabriela Czaplicka, koordynator projektu.
 
Jacht „Galped” należał do dawnego Domu Dziecka w Demptowie. Korzystali z niego podopieczni placówki. W ostatnich latach stał jednak nieużywany. Przekazany do MOPS przeszedł remont, konserwację, został doposażony i uzyskał aktualne badanie techniczne. Od dwóch lat jest wykorzystywany w projekcie „Malujemy Gdynię żaglami”, którego koszty w całości finansuje gmina.
- Na jachcie „Galped” przez lata żeglarstwa uczyło się wiele pokoleń dzieci i bardzo się cieszymy, że możemy znowu kontynuować tę dobrą tradycję, włączając w nią tym razem całe rodziny. Projekt jest bardzo ciekawy, innowacyjny, bo wykracza znacznie poza to, co w obiegowej opinii ma do zaoferowania pomoc społeczna. W obecnej edycji widać, że pomysł się bardzo dobrze rozwija, został przyjęty z dużym zainteresowaniem przez uczestników i jestem przekonany, że warto będzie go kontynuować w kolejnych latach – podsumowuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.