21.08.2019 10:29 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Tokio: Trzecie lokaty Polaków w klasach 49er i RS:X w regatach przedolimpijskich (wideo)

Partnerzy portalu

Tokio: Trzecie lokaty Polaków w klasach 49er i RS:X w regatach przedolimpijskich (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli trzecie miejsce w klasie 49er w żeglarskich regatach przedolimpijskich w Enoshimie. Na najniższym stopniu podium w windsurfingowej klasie RS:X stanął także ich klubowy kolega Piotr Myszka.

W niedzielę, czyli po drugim dniu regat, skiffiści gdańskiego klubu otwierali stawkę 21 załóg, ale w środę do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych załóg przystąpili jako wiceliderzy, za złotymi medalistami igrzysk z Rio de Janeiro z 2016 roku Blairem Tukem i Peterem Burlingiem z Nowej Zelandii.

Przybytek i Kołodziński wygrali jeden z 12 wyścigów, wywalczyli też dwie drugie i dwie trzecie lokaty, ale w ostatniej próbie zajęli dziewiąte miejsce i w klasyfikacji generalnej wyprzedzili ich Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell. W wyścigu medalowym aktualni mistrzowie Europy byli trzeci. Zwycięstwa nie dali sobie odebrać Tuke i Burling.

W klasie 49erFX Madeleine Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) zakończyły rywalizację na przedostatniej 22. pozycji. Najlepsze okazały się mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze, drugie były Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen, które triumfowały w wyścigu medalowym, a trzecie prowadzące od początku regat Saskia Tidey i Charlotte Dobson z Wielkiej Brytanii.

W środę w Enoshimie swoje zmagania zakończyli także żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X. W gronie 24 deskarzy trzeci był Piotr Myszka, który przed ostatnim startem zajmował piątą pozycję. 37-letni zawodnik AZS AWFiS był w wyścigu medalowym trzeci, co dało mu też awans na taką pozycję w klasyfikacji generalnej. Na siódmym miejscu zakończył zmagania Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a 10. był dwukrotny mistrz olimpijski i aktualny mistrz świata Holender Dorian van Rijsselberge.

Na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci Chin, aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata Yunxiu Lu i trzeci deskarz czempionatu globu sprzed dwóch lat (regaty także odbyły się w Enoshimie) Mengfan Gao.

Kolejne miejsca w gronie 20 zawodniczek wywalczyły mistrzyni olimpijska z Rio Francuzka Charline Picon i Katy Spychakov z Izraela. Siódma była aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Lilian de Geus, a szósta srebrna medalistka igrzysk sprzed trzech lat Chinka Peina Chen. Z kolei wśród mężczyzn za Gao uplasował się Włoch Mattia Camboni.

W wyścigu medalowym Zofia Klepacka (Legia Warszawa) była ósma i zajęła ostatecznie dziewiątą lokatę, a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) zakończyła decydującą próbę na ostatniej pozycji i także została sklasyfikowana na 10. miejscu.

Zwycięzców pozostałych konkurencji, czyli 470 kobiet i mężczyzn, Laser Radial i Laser Standard oraz Finn, poznamy w czwartek. W klasie 470 na czwartej pozycji w gronie 20 załóg plasują się Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń), natomiast w klasie Laser Radial, w której ściga się 40 zawodniczek, Agata Barwińska (MOS SSW Iława) jest 18., a Magda Kwaśna (ChKŻ Chojnice) 35.

W środę w tych klasach zaplanowano dwa starty z udziałem wszystkich uczestniczek, natomiast w czwartek odbędzie się wyścig medalowy.

Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 konkurencji – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020