Tokio: Trzecia lokata Polek w klasie 470 w regatach przedolimpijskich

pc

22.08.2019 12:05 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Tokio: Trzecia lokata Polek w klasie 470 w regatach przedolimpijskich

Tokio: Trzecia lokata Polek w klasie 470 w regatach przedolimpijskich - GospodarkaMorska.pl

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń) zajęły trzecie miejsce w klasie 470 żeglarskich regat przedolimpijskich w Enoshimie. Triumfowały mistrzynie Europy Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

W niedzielę, czyli po drugim dniu regat, Polki otwierały nawet stawkę 20 załóg. Skrzypulec i Ogar wygrały najwięcej ze wszystkich ekip, bo trzy z 10 wyścigów, ale trzy razy zakończyły też rywalizację w drugiej „10”, co sprawiło, że w czwartek do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych duetów przystąpiły z trzeciej pozycji.

W ostatnim starcie biało-czerwone dopłynęły na metę drugie i utrzymały trzecią lokatę. Na najwyższym stopniu podium stanęły aktualne mistrzynie Europy i brązowe medalistki czempionatu globu Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a za Francuzkami uplasowały się mistrzynie świata Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii.

W czwartek na starcie wyścigu medalowego w klasie Laser Radial, w której pływało 40 zawodniczek, zabrakło Polek. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła 18., a Magda Kwaśna (ChKŻ Chojnice) 32. miejsce. Najlepsza okazała się Belgijka Emma Plasschaert, która wyprzedziła mistrzynię olimpijską sprzed trzech lat i aktualną wicemistrzynię świata Holenderkę Marit Bouwmeester oraz Węgierkę Marię Erdi.

Tego dnia odbyły się także wyścigi medalowe w klasach Laser Standard, Finn i 470 mężczyzn, w których biało-czerwoni nie ścigali się.

W środę w Enoshimie zakończono zmagania w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX oraz katamaranach Nacra 17. Na najniższym stopniu stanęli żeglarze AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er oraz Piotr Myszka w windsurfingowej klasie RS:X. Ponadto Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) był siódmy, Zofia Klepacka (Legia Warszawa) dziewiąta, a Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia) 10.

Z kolei Madeleine Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) zostały sklasyfikowane w klasie 49erFX na 22. pozycji.

Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 konkurencji – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.