• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tak było na Konwencie Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Priorytetowych Klas Regatowych

ew/pya.org.pl

01.02.2019 09:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Tak było na Konwencie Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Priorytetowych Klas Regatowych

Partnerzy portalu

Tak było na Konwencie Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Priorytetowych Klas Regatowych - GospodarkaMorska.pl

W sobotę 26 stycznia w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku-Górkach Zachodnich odbył się Konwent Okręgowych Związków Żeglarskich i Stowarzyszeń Priorytetowych Klas Regatowych.

Podczas konwentu omawiano sprawy związane z kodeksem dobrego zarządzania dla polskich związków sportowych, kierunkami działalności i współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego z okręgowymi związkami żeglarskimi oraz stowarzyszeniami klas regatowych w zakresie formalno - administracyjnym oraz w zakresie upowszechniania żeglarstwa.

W konwencie uczestniczyli przedstawiciele okręgowych związków żeglarskich, reprezentanci stowarzyszeń priorytetowych klas regatowych oraz członkowie zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego. Konwent prowadził prezes PZŻ, Tomasz Chamera, przedstawiając strategiczne kierunki działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. Na początku spotkania minutą ciszy uczciliśmy pamięć zmarłych żeglarzy, w tym przyjaciela żeglarstwa, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Prezes przypomniał główne cele Związku. Należą do nich uzyskiwanie minimum jednego medalu w każdych kolejnych igrzyskach olimpijskich, regularne szkolenie zaplecza kadry narodowej, dalszy rozwój żeglarstwa regatowego, zwiększenie liczby żeglarzy i zasięgu działalności, aktywizacja oraz rozwój żeglarstwa morskiego i śródlądowego, uporządkowanie i ujednolicenie systemów szkolenia żeglarskiego, promocja i wychowanie żeglarskie dzieci i młodzieży, zapewnienie dobrej współpracy z sektorem publicznym i biznesem, pielęgnowanie historii i tradycji polskiego żeglarstwa oraz usprawnienie struktury organizacyjnej PZŻ, aby związek był nowoczesną organizacją o europejskich standardach i ambicjach.

- Naszą misją jest między innymi sukcesywne przekształcanie Polskiego Związku Żeglarskiego w organizację, która działa profesjonalnie i skutecznie. Chcemy, żeby związek posiadał silny i pozytywny wizerunek publiczny, a także prowadził aktywną politykę komunikowania się z otoczeniem, a swoje cele i zadania określał na podstawie głosów środowisk związanych z żeglarstwem. Struktury organizacyjne PZŻ są budowane na profesjonalizmie i kompetencjach, zarówno pracowników, jak i działaczy społecznych - powiedział Tomasz Chamera.

Polski Związek Żeglarski wdraża wytyczne Ministerstwa Sportu i Turystyki, zawarte w Kodeksie dobrego zarządzania dla polskich związków sportowych. Podkreślenia wymaga fakt, że większość wymagań znajduje swoje odzwierciedlenie w istniejących dokumentach oraz w bieżącej działalności.

- Minister nakłada zobowiązania na związki sportowe między innymi w kontekście odpowiedniego dostosowania statutu i bieżącej działalności operacyjnej. Idzie to w parze z przyjętymi przez Zarząd założeniami i kierunkami działań naszej organizacji. Rozwój jest konieczny. Wymaga od nas nieustannego wdrażania efektywnych działań zarówno w sferze finansowej, jak i organizacyjnej - oznajmił prezes PZŻ.

Omówiono także współpracę Polskiego Związku Żeglarskiego z okręgowymi związkami żeglarskimi i stowarzyszeniami klas regatowych, w szczególności mając na uwadze strukturę organizacyjną i procedury ochrony danych osobowych zgodne z przepisami RODO. Zaprezentowano wymagania i konsekwencje prawne, zwrócono uwagę na wymogi i zagrożenia wynikające z obowiązujących przepisów prawa w tej kwestii.

- Zarówno PZŻ, jak i jego członkowie muszą spełnić wymagania organów zewnętrznych, którym podlegamy. W przypadku niezastosowania się do nich, grożą niestety kary - poinformował Tomasz Chamera.

Skarbnik PZŻ Jacek Pietraszkiewicz przedstawił strukturę budżetu oraz kierunki działalności finansowej Związku. Zaprezentowano stan realizacji podjętych inicjatyw, omówiono zasadność i procedury podejmowanych decyzji finansowych, a także modele współpracy Związku i jego członków.

Wiceprezes PZŻ ds. morskich Bogusław Witkowski przedstawił założenia programowe obchodów tegorocznego jubileuszu 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego dla polskiego żeglarstwa, odbywającego się pod hasłem „Polski Związek Żeglarski 1924-2019 - 95 lat polskiego żeglarstwa". Koordynatorem obchodów jubileuszu jest Wiceprezes PZŻ ds. morskich we współpracy z Komisją Kultury, Historii i Odznaczeń PZŻ.

Program jubileuszu ma charakter otwarty, obchody powinny objąć cały kraj, w tym inicjatywy organizowane przez komisje i zespoły PZŻ oraz okręgowe związki żeglarskie, kluby i stowarzyszenia. Jubileusz będzie się odbywał w czterech głównych obszarach: historycznym, edukacyjnym, regatowo-sportowym i wydarzeniach.

W dalszej części konwentu zrealizowano warsztaty w zakresie upowszechniania żeglarstwa. Uczestnicy omawiali możliwości wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanego przez Polski Związek Żeglarski przy współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale dotacji celowych oraz zaangażowania środowiska biznesowego.

Omawiane zagadnienia będą przedmiotem dalszych prac zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego oraz przedstawicieli okręgowych związków żeglarskich.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.