16.02.2020 12:43 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne

Partnerzy portalu

Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne - GospodarkaMorska.pl

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów.

Kubiak bardzo dobrze rozpoczął mistrzostwa – wygrał nawet drugi wyścig i po pierwszym dniu plasował się na szóstej pozycji. W kolejnych startach niespełna 26-letni zawodnik znacznie jednak spuścił z tonu i stopniowo obsuwał się w klasyfikacji generalnej. W walczącej o medale tzw. złotej flocie zajmował odległe lokaty i ostatecznie przypadło mu 38. miejsce.

Trzeci w srebrnej flocie był Rodziewicz, a to oznacza, że zakończył regaty na 45. pozycji. W porównaniu do ubiegłorocznego czempionatu globu biało-czerwoni zanotowali nieznaczny postęp - w Sakaiminato Rodziewicz był 49., a Kubiak 58. W Japonii była jednak liczniejsza obsada, bo o medale rywalizowało 158 żeglarzy z 57 państw.

W Australii najlepszy okazał się Philipp Buhl. To pierwszy triumf 30-letniego Niemca, który dwa lata temu w mistrzostwa świata w Aarhus uplasował się na trzeciej pozycji. Kolejne miejsca na podium zajęli ubiegłoroczny srebrny medalista Australijczyk Matthew Wearn oraz drugi żeglarz igrzysk z Rio de Janeiro w 2016 roku i czterokrotny mistrz Europy Chorwat Tonci Stipanovic. Aktualny mistrz olimpijski i broniący tytułu Australijczyk Tom Burton był dopiero 15.

W najbliższą niedzielę w Melbourne rozpoczną się mistrzostwa świata w kolejnej olimpijskiej klasie - Laser Radial. Na starcie staną Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). W zeszłym roku w Sakaiminato ta pierwsza była 22., a Kwaśna 49.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020