• <

PŚ w Genui: Troje Polaków w wyścigach medalowych

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

21.04.2019 10:02 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PŚ w Genui: Troje Polaków w wyścigach medalowych

PŚ w Genui: Troje Polaków w wyścigach medalowych - GospodarkaMorska.pl

Zajmujący 5. miejsce w klasie Laser Standard Tadeusz Kubiak oraz znajdujące się na 7. pozycji w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zakwalifikowali się do niedzielnych wyścigów medalowych na żeglarskim Pucharze Świata klas olimpijskich w Genui.

W sobotę na Pucharze Świata we Włoszech wiatr osiągający od 5 do około 8,5 węzła pozwolił na przeprowadzenie większości zaplanowanych wyścigów. Tego dnia zawodnicy z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej klas 49er, 49erFX i Nacra 17 mieli po jednym podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. Pozostałe klasy w sobotę będą miały normalne wyścigi, a w medalowych wystartują w niedzielę.

Bardzo dobre, szóste miejsce w złotej grupie w klasie Laser Standard zajął Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i awansował z pozycji dziewiątej na piątą, z której ruszy do niedzielnego wyścigu medalowego. Z kolei jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz przypłynął czterdziesty czwarty i na koniec zawodów przesunął się z pozycji trzydziestej ósmej na czterdziestą trzecią. Prowadzenie utrzymał aktualny mistrz świata i Europy, Cypryjczyk Pawlos Kondidis (miejsce 10.).

Dwa wyścigi odbyły się w klasie 470. Miejsca jedenaste oraz drugie zajęły w nich Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), co pozwoliło im awansować w klasyfikacji generalnej z pozycji jedenastej na siódmą i zakwalifikować się do niedzielnego wyścigu, a także zachować szanse na znalezienie się na podium. Liderkami nadal są Brazylijki Fernanda Oliveira i Ana Luiza Barbachan, które dzięki dwóm wygranym wyścigom zapewniły sobie końcową wygraną, ponieważ nad drugą załogą regat mają aż dwadzieścia osiem punktów przewagi, a w wyścigu medalowym można ich odrobić osiemnaście.

W Laserze Radialu na miejscach dziewiątym oraz dwudziestym drugim w srebrnej grupie linię mety mijała w sobotę Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i przesunęła się z pozycji pięćdziesiątej czwartej na czterdziestą ósmą, na której ukończyła całą imprezę. Na prowadzeniu pozostała Chinka Dongshuang Zhang (miejsca 2. i 1.).

Na piątku rywalizację zakończyły nasze załogi w klasie 49er. Jedenaste miejsce zajęli aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy byli bliscy awansu do sobotniego wyścigu medalowego, tracąc zaledwie dwa punkty do pierwszej dziesiątki. Z kolei Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) ukończyli swój występ na dwunastej pozycji, a do sobotniego startu zabrakło im trzech punktów. Zwyciężyli Australijczycy David Gilmour i Lachy Gilmour, a za nimi na podium znalazły się także dwa duety z Nowej Zelandii - Isaac McHardie i William McKenzie oraz mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro Peter Burling i Blair Tuke.

Również w piątek ściganie zakończyły nasze ekipy w klasie Nacra 17. Trzydziestą czwartą lokatę zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska, a na trzydziestej siódmej pozycji zatrzymali się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Regaty wygrali reprezentanci Hiszpanii Iker Martinez de Lizarduy i Olga Maliwiec, drugie miejsce zajęli Ben Saxton i Nicola Boniface z Wielkiej Brytanii, a pierwszą trójkę uzupełnili złoci medaliści igrzysk z 2016 roku, Argentyńczycy Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli.

W klasie 49erFX do udziału w regatach zgłosiły się Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), ale z powodu kontuzji nie pojawiły się na wodzie.

Niedzielny wyścig medalowy w klasie 470 kobiet zaplanowany jest na godzinę 10:10, a w Laserze Standardzie odbyć ma się on o 13:15.