• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Minister Gróbarczyk z wizytą w Singapurze. Kolejny przystanek na trasie Rejsu Niepodległości

pv/gov.pl

11.10.2018 04:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Minister Gróbarczyk z wizytą w Singapurze. Kolejny przystanek na trasie Rejsu Niepodległości

Partnerzy portalu

Minister Gróbarczyk z wizytą w Singapurze. Kolejny przystanek na trasie Rejsu Niepodległości - GospodarkaMorska.pl

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w dniah 6-9 października złożył wizytę w Singapurze, gdzie dotarł „Dar Młodzieży” opływający świat dookoła w Rejsie Niepodległości, zorganizowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Minister Gróbarczyk spotkał się z Khaw Boom Wanem, ministrem transportu Singapuru oraz Masagosem Zulkifili, ministrem środowiska i zasobów wodnych. Spotkania były okazją do wymiany doświadczeń oraz rozmów na temat możliwości podjęcia współpracy w rozwijaniu gospodarki morskiej obu państw.

Jak podkreślił Minister: – Azja Południowo-Wschodnia to centrum morskiego świata, a także właściwy kierunek do rozwoju dynamiki polskich portów.

Delegacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej towarzyszyły Zarządy Morskich Portów Gdańsk i Gdynia, które podjęły rozmowy na temat możliwych inwestycji singapurskich firm w Polsce.

We wtorek 9 października do singapurskiego portu zawinął polski żaglowiec „Dar Młodzieży”. Powitali go minister Marek Gróbarczyk oraz Magdalena Bogdziewicz Ambasador RP w Singapurze. Jest to już trzynasty port na trasie Rejsu Niepodległości. Polski trzymasztowiec od pięciu miesięcy opływa świat dookoła z 1000 młodych żeglarzy na pokładzie. „Dar Młodzieży” przepłynął już 18 987 mil morskich.

Na półmetku rejsu odbyła się również kolejna zmiana załogi, między innymi komendanta żaglowca. Kapitana ż.w. Ireneusza Lewandowskiego, zastąpił kapitan ż.w. Rafał Szymański.

Od 20 maja „Darem Młodzieży” płynęło już 623 młodych Ambasadorów, którzy odwiedzili 13 portów, między innymi: Tallin, Kopenhagę, Bordeaux, Dakar i Kapsztad. Statek zawinął do 11 państw i dwukrotnie przekroczył równik.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja naszego kraju na świecie. Załogę stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.