• <

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 6. miejsce w ME w klasie 49er

ew/pya.org.pl

20.05.2019 12:49 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 6. miejsce w ME w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 6. miejsce w ME w klasie 49er - GospodarkaMorska.pl

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) zajęli szóste miejsce (dziewiąte w klasyfikacji ogólnej) w otwartych mistrzostwach Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które w dniach 13-19 maja odbyły się w Weymouth w Wielkiej Brytanii.

Od poniedziałku do niedzieli, w Weymouth na akwenie igrzysk w Londynie z 2012 roku, 416 zawodników z 37 krajów ścigało się w mistrzostwach Europy w olimpijskich klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17. Regaty u wybrzeży Wielkiej Brytanii miały formułę otwartą więc mogli w nich startować także żeglarze spoza Europy.

Na wysokim, dziewiątym miejscu w klasyfikacji ogólnej, a szóstym w europejskiej w rywalizacje klasy 49er występ ukończyli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy mogli jeszcze poprawić swoją pozycję. Jednak zbyt słaby wiatr w ostatni dzień regat uniemożliwił przeprowadzenie podwójnie punktowanego wyścigu medalowego dla najlepszych dziesięciu załóg klasyfikacji generalnej. Na poprzednich mistrzostwach Polacy uplasowali się tuż za podium. Natomiast dwudzieste miejsce (dwudzieste szóste ogólnie) zajęli ostatecznie srebrni medaliści sprzed roku, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Do złotej grupy po fazie kwalifikacyjnej zabrakło im zaledwie trzech punktów.

- Za nami siedem dni ścigania w zróżnicowanych warunkach. Były dni z siłą wiatru dochodzącą do górnej granicy oraz takie, gdy czekaliśmy na jakikolwiek podmuch. Cały tydzień współpracowaliśmy ze sobą, dzień po dniu, wyścig po wyścigu, by realizować swoje założone cele. Wynikowo odczuwamy niedosyt! Czekamy na mistrzostwa świata w Auckland - krótko podsumowali swój występ Przybytek z Kołodzińskim.

Nowymi mistrzami Europy zostali zeszłoroczni brązowi medaliści, Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, a na podium stanęli także ich rodacy James Peters i Fynn Sterritt oraz broniący tytułu Hiszpanie, Diego Botin i Iago Lopez Marra. Klasyfikację ogólną wygrali mistrzowie olimpijscy z Rio de Janeiro i srebrni medaliści igrzysk z Londynu, Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, którzy w tym roku wrócili do ścigania się w klasie 49er, po tym jak brali udział okołoziemskim rejsie Volvo Ocean Race.

W żeńskim odpowiedniku, czyli w kasie 49erFX czternaste (dwudzieste pierwsze ogólnie) były w Wielkiej Brytanii Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Przed rokiem nasze panie zajęły ósmą lokatę. Złoty medal mistrzostw Europy zdobyły aktualne mistrzynie świata, Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz, a pierwszą trójkę uzupełniły broniące tytułu Norweżki, Helene Naess i Marie Ronningen oraz Szwedki Vilma Bobeck i Malin Tengstroem. Klasyfikację generalną wygrały aktualne mistrzynie olimpijskie, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

W klasie Nacra 17 na dwudziestym piątym miejscu (trzydziestym piątym ogólnie) zatrzymali się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, a dwudziestą dziewiątą pozycję (trzydziestą dziewiątą ogólnie) zajęli Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Pierwsze trzy pozycje w klasyfikacji ogólnej zajęły załogi z Europy. Na dwóch pierwszych stopniach podium stanęły duety z Wielkiej Brytanii - Ben Saxton i Nicola Boniface oraz John Gimson i Anna Burnet, a drugi raz z rzędu z brązowego medalu cieszyli się Duńczycy Lin Ea Cenholt i Christian Peter Luebeck. Na czwartej pozycji rywalizację ukończyli złoci medaliści poprzednich mistrzostw, Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti.

Zawody w Wielkiej Brytanii były drugą imprezą, w której Polacy mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju nie udało się co prawda wywalczyć żadnej naszej załodze podczas zeszłorocznych mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich w duńskim Aarhus, ale mogą oni już zbierać punkty do klasyfikacji wewnętrznej. Teraz zdobyli je Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński - szóste miejsce dało im dziesięć punktów. Z kolei o kwalifikację olimpijską dla kraju Polacy powalczą na mistrzostwach świata, które odbędą się w dniach 29 listopada - 8 grudnia w Auckland w Nowej Zelandii. Tam przepustkę na igrzyska będą mogły wywalczyć cztery państwa w klasie 49er, sześć w klasie 49erFX i pięć w klasie Nacra 17.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami zaliczanymi do klasyfikacji wewnętrznej w trzech wspomnianych klasach, poza zawodami w Weymouth, będą jeszcze wspomniane mistrzostwa świata seniorów w Auckland oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane są miejsca od 1. do 15., a podczas mistrzostw świata jest to przedział od miejsca 1. do 20.