• <

Fundacja Anioły lubią Żywioły na rzecz żeglarzy z niepełnosprawnościami nie zwalnia tempa

ew/pya.org.pl

14.02.2019 13:28 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Fundacja Anioły lubią Żywioły na rzecz żeglarzy z niepełnosprawnościami nie zwalnia tempa

Partnerzy portalu

Fundacja Anioły lubią Żywioły na rzecz żeglarzy z niepełnosprawnościami nie zwalnia tempa - GospodarkaMorska.pl

Fundacja Anioły lubią Żywioły dr Marka Lickendorfa oraz Centrum Żeglarskie w Szczecinie tworzą sekcję żeglarską dla osób z niepełnosprawnościami w ramach Regatowej Reprezentacji Szczecina. Udało się już nabyć odzież żeglarską, a teraz zbierane są fundusze na zakup jachtu. Inicjatywę wspiera również Polski Związek Żeglarski.

We wrześniu ogłoszono, że powstaje Regatowa Reprezentacja Szczecina. Celem projektu jest silna, odnosząca sukcesy, szczecińska kadra żeglarska, rekrutująca wszystkich żeglarzy, łącznie z osobami z niepełnosprawnościami, na rzecz których działa dr n. med. Marek Lickendorf. Polski Związek Żeglarski z przyjemnością postanowił wesprzeć działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i tworzonej przez neurochirurga fundacji „Anioły lubią Żywioły”.
 
Miasto powołując do życia Regatową Reprezentację Szczecina, chce wyszkolić kadrę, która z powodzeniem będzie startować w zawodach żeglarskich. Celem projektu jest integracja szczecińskiego środowiska żeglarskiego. Współpraca ze szkołami pozwoli pozyskać do kadry dzieci i młodzież, a dostęp do infrastruktury Centrum Żeglarskiego umożliwi w pełni wykorzystać warunki do szkolenia. Celem pośrednim jest również promowanie żeglarstwa i sportów wodnych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób z niepełnosprawnościami.

Projekt od początku zakładał, że w ramach reprezentacji powstać ma także sekcja dla żeglarzy z niepełnosprawnością - to inicjatywa neurochirurga Marka Lickendorfa, działacza Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Specjalnie dla tej sekcji zakupione zostaną dwie łodzie regatowe, umożliwiające żeglarzom z niepełnosprawnością uczestnictwo w regatach krajowych i zagranicznych.

Od września miało miejsce kilka wydarzeń zorganizowanych dla tej grupy żeglarzy. Odbyła się między innymi promocja żeglarstwa osób z niepełnosprawnościami w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, którą prowadzili trener reprezentacji Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami oraz jeden z naszych kadrowiczów, wicemistrz świata w klasie 303 Waldemar Woźniak. Organizowane było także spotkanie mikołajkowe dla z koncertem szant dla dzieci.

Ponadto Fundacji udało się pozyskać kilku sponsorów i z zebranych pieniędzy zakupiono odzież żeglarską dla członków nowo powstałej sekcji żeglarskiej.

- Staramy się coraz bardzie rozkręcać naszą działalność. Z zebranych do tej pory pieniędzy oraz dzięki dotacji z miasta Szczecina zakupiliśmy trochę sprzętu miękkiego w postaci kamizelek asekuracyjnych i odzieży żeglarskiej różnej wielkości, dla osób w różnym wieku - powiedział założyciel Fundacji Anioły Lubią Żywioły dr Marek Lickendorf.

Obecnie zbierane są fundusze na zakup jachtu, który umożliwi zajęcia na wodzie i dalsze rozwijanie zapoczątkowanej inicjatywy.

- Teraz naszym głównym celem będzie zebranie 10 tys. euro na łódkę, dzięki czemu będziemy mogli podjąć kolejne działania z osobami z niepełnosprawnościami. Udało się pozyskać kilku sponsorów, ale jest o nich trudno i nadal staramy się o znalezienie kolejnych. Pod koniec marca chcemy zorganizować w szkołach, do których uczęszczają uczniowie z niepełnosprawnościami, wystawę prac malarskich artystów i dzieci. Jej celem jest między innymi zachęcenie nowych sponsorów, którzy zechcieliby wesprzeć nasze działania - dodał neurochirurg.

Ta szczecińska inicjatywa wspierana przez Polski Związek Żeglarski i prezesa Tomasza Chamerę stanowi początek rozwoju nowych możliwości i pasji sportowych, integrujących osoby z niepełnosprawnością ze środowiskiem żeglarskim w kraju i zagranicą.

- Cieszy mnie fakt, że jako Związek możemy wspierać ciekawe i szlachetne inicjatywy zmierzające do promowania żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Naszym celem jest upowszechnianie oraz propagowanie żeglarstwa, jednak nie tylko tego stojącego na najwyższym światowym poziomie, ale głównie przybliżającego nasz sport jako dostępny dla wszystkich. Wszelkie działania na rzecz żeglarstwa są powodem do dumy oraz wzorem godnym naśladowania - powiedział Tomasz Chamera.

Dla zawodników Regatowej Reprezentacji Szczecina organizowane będą wyjazdy na wspólne obozy, kolonie, zawody regatowe jak również szkolenia motywacyjne. Za proces szkolenia odpowiadać będą wykwalifikowani trenerzy kontraktowi. W ramach programu przewiduje się organizację 3 razy w roku regat kontrolnych, sprawdzających wiedzę oraz umiejętności nabytych podczas szkolenia. Najlepsi zawodnicy będą mogli liczyć na dostęp do sprzętu i tworzyć reprezentację, która będzie walczyć w zawodach.
 
Dla osób z niepełnosprawnościami żeglarstwo, poza rywalizacją, stanowi także świetną zabawę oraz formę rehabilitacji.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.