• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dar Młodzieży w drodze do Osaki, ale lekko zmienił trasę. Na Morzu Wschodniochińskim szaleje tajfun

pc

02.11.2018 03:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dar Młodzieży w drodze do Osaki, ale lekko zmienił trasę. Na Morzu Wschodniochińskim szaleje tajfun

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży w drodze do Osaki, ale lekko zmienił trasę. Na Morzu Wschodniochińskim szaleje tajfun - GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży w drodze do Osaki, jednak nie jest to łatwa podróż. Szalejący na Morzu Wschodniochińskim tajfun spowodował, że polski żaglowiec musiał zmienić kurs. – Zamiast do cieśniny Tajwańskiej, kierujemy się na południowy-wschód. Komendant chce ominąć Tajwan od strony południowej i poszukać schronienia w pobliżu wyspy – poinformował Krzysztof Romański, wysłannik „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, który obecnie bierze udział w Rejsie Niepodległości.

„Żaglowiec zmaga się z największym od wyjścia z Gdyni sztormem. Przy "dziesiątce" w skali Beauforta omal nie straciliśmy jednego z żagli. Chyba nie muszę dodawać, że na tak rozbujanym statku posiłki nie cieszą się wielkim powodzeniem:-)” – napisał Romański.

Na Twitterze Jakub Salvatti dodał: „Jeśli się zastanawiacie co z nami. To przed wiatrem "schowaliśmy" się za Tajwan ale już płyniemy dalej. Zrobiliśmy kilka zwrotów. Nasz Komendant wie co robi. Pamiętajcie on nas”.

Dar Młodzieży do Osaki dotrzeć ma 11 listopada. Tam odbędzie się wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Załoga zostanie powitana przez wiceminister Annę Moskwę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jacka Izydorczyka, ambasadora RP w Japonii, oraz poseł Dorotę Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W Osace odbędzie się także kolejna, już szósta zmiana załogi Daru Młodzieży, którym płynęło dotychczas 757 młodych ambasadorów, promujących Polskę za granicą.

Od 20 maja Dar Młodzieży zawinął już do 14 portów, między innymi do Tallina, Kopenhagi, Szczecina, Bordeaux, Dakaru, Kapsztadu i do Singapuru. Statek odwiedził 13 państw i dwukrotnie przekroczył równik.

Rejs Niepodległości to wspólna inicjatywa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti. Jej celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promocja na świecie. Załogę Daru Młodzieży stanowi młodzież – laureaci ogólnopolskiego konkursu, studenci Uniwersytetu Morskiego oraz uczniowie szkół morskich w Szczecinie i w Świnoujściu.

Dar Młodzieży planowo ma powrócić do Gdyni 28 marca 2019 r. To jego drugi rejs dookoła świata. Pierwszy odbył się w latach 1987/1988.

Dar Młodzieży ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład jednostka zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby. Uroczyste podniesienie bandery na żaglowcu odbyło się 4 lipca 1982 r. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

#RejsNiepodleglosci @PKN_ORLEN @TauronPE @Fundacja_PFN @RadioMaryja @MGMiZS_GOV_PL pic.twitter.com/r8IXKO8Lkf

— Jakub Salvatti (@SalvattiPl) 1 listopada 2018





Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.