• <

ew/pya.org.pl

12.03.2019 09:03 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda na podium regat na Majorce

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda na podium regat na Majorce - GospodarkaMorska.pl

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły drugie miejsce w klasie 470, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda były drugie w klasie 49erFX podczas zawodów MSC Regatta, które w dniach 8-10 marca odbyły się w Palma de Mallorca.

W drugi weekend marca na hiszpańskiej Majorce odbyły się zawody Mallorca Sailing Center Regatta dla żeglarzy klas olimpijskich. Na starcie stanęło 548 zawodników z 36 krajów, w tym 16 reprezentantów Polski.

Bardzo dobrze w klasie 470 poradziły sobie Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które ukończyły rywalizację na drugim miejscu, przegrywając tylko z aktualnymi mistrzyniami świata, Ai Kondo Yoshidą oraz Miho Yoshioką z Japonii i to zaledwie o jeden punkt. Na najniższym stopniu podium stanęły brązowe medalistki mistrzostw świata Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii. To pokazuje, że stawka była mocna więc wynik naszych dziewczyn jeszcze bardziej cieszy.

Świetnie spisały się również młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), zajmując w klasie 49erFX drugą pozycję. Dziewczyny pokazały, że stać je na wiele, wygrywając dwa z ośmiu wyścigów oraz zostawiając w pokonanym polu między innymi mistrzynie świata, Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz. Zwyciężyły brązowe medalistki zeszłorocznych MŚ Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii, a trzecie ostatecznie były Odile van Aanholt i Marieke Jongens z Holandii.

Z kolei czwartą oraz piątą lokatę w męskim odpowiedniku, czyli w klasie 49er zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Pierwsza trójkę utworzyli brązowi medaliści mistrzostw Starego Kontynentu Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii, a także dwie niemieckie załogi - Justus Shmidt i Max Boehme oraz brązowi medaliści mistrzostw świata Tim Fischer i Fabian Graf.

Na bardzo dobrym, czwartym miejscu w klasie RS:X swój występ ukończyła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), którą wyprzedziły wicemistrzyni świata, Francuzka Charline Picon, brązowa medalista mistrzostw Europy Emma Wilson z Wielkiej Brytanii oraz Katy Spychakov z Izraela.

Piąty w klasie Laser Standard był z kolei Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), a piętnaste miejsce zajął jego klubowy kolega Tadeusz Kubiak. Tutaj zwyciężył Włoch Giovanni Coccoluto przed Rosjaninem Maksimem Nikołajewem oraz Hiszpanem Joaquinem Blanco Albalatem.

Aż pięcioro Polaków wystartowało w klasie Finn. Najwyżej sklasyfikowany został Krzysztof Stromski (YC Rewa), który zamknął pierwszą dziesiątkę. Dwunasty był natomiast Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), ale jego pozycja mogła być lepsza, gdyby nie brak startu w dwóch ostatnich wyścigach.  Z kolei miejsca dwudzieste piąte, dwudzieste szóste oraz dwudzieste siódme zajęli kolejno Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa), Borys Michniewicz (UKŻ Wiking Toruń) i Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice).

Zakończone w niedzielę zawody były dobrym sprawdzianem przed zbliżającym się Pucharem Księżniczki Zofii rangi Pucharu Europy klas olimpijskich, który odbędzie się w tym samym miejscu w dniach 1-6 kwietnia.