• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta

Magdalena Melaniuk,Marta Pilarska/Fundacja WWF Pol

19.08.2019 11:52 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta - GospodarkaMorska.pl

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku.

Tak zwane sieci widma dryfują w morzu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zwierząt, ale też nurków i statków. Ryby, ptaki a także morświny i foki zaplątują się w narzędzia połowowe, z których nie ma już ratunku. Zalegające w morzu sieci, wciąż generują niekontrolowany przyłów, a także są źródłem mikrocząsteczek plastiku, wpływając tym samym negatywnie na stan ekosystemu morskiego.

Projekt Lado Lomitashvilego, przygotowany dla Miejsca Projektów Zachęty, w sposób metaforyczny odnosi się do pamięci zdarzeń i historii zapisanych w wodzie i przedmiotach. Praktyka artystyczna Lomitashvilego jest z założenia multidyscyplinarna. Wykształcenie w dziedzinie architektury czyni go szczególnie wrażliwym na niuanse przestrzeni, w których buduje swoje architektoniczno-rzeźbiarsko-malarskie abstrakcyjne instalacje z filozoficznym, społecznym i ekologicznym wydźwiękiem.

— Warto także zwrócić uwagę na przejawianą przez Lado Lomitashvilego umiejętność odnajdowania piękna (kształtu, koloru, faktury) w śmieciowym materiale czy zdegradowanej substancji. Przedmioty wydobyte z morza oraz inne przeniesione ze świata praktycznej użyteczności na wystawę, zdają się opowiadać historie o podwodnym świecie. Metafora wody — jako nośnika informacji, płynnego czynnika wiecznej zmiany czy wreszcie elementu oczyszczającego — spina projekt artysty. Można zaryzykować stwierdzenie, że wystawa niesie nadzieję na pozytywne rozwiązanie dzięki przywróceniu porozumienia i solidarności między samymi ludźmi, a także między nimi a naturalnym środowiskiem — podsumowuje Magda Kardasz, kurator wystawy.

Lado Lomitashvili otrzymał w tym roku wyróżnienie w ramach I Edycji Nagrody im. Zygmunta Waliszewskiego fundowanej przez Instytutu Polski w Tbilisi.

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Julia Harasimowicz

partnerzy wystawy: Polski Instytut w Tbilisi, Habitat for Humanity Poland, WWF Poland

sponsor MPZ: Benq
patron medialny: Stolica

wystawa prezentowana: 17.08–13.10.2019

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
wtorek–niedziela, godz. 12–20
wstęp wolny

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.