• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Uniwersytet Morski w Gdyni zabiera głos w sprawie raportu NIK (oświadczenie)

Uniwersytet Morski w Gdyni

14.09.2018 12:45 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Uniwersytet Morski w Gdyni zabiera głos w sprawie raportu NIK (oświadczenie)

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni zabiera głos w sprawie raportu NIK (oświadczenie) - GospodarkaMorska.pl

Na stronie NIK ukazał się dzisiaj raport dotyczący gospodarowania mieniem Akademii Morskich w Gdyni i Szczecinie.

Dołączony jest do tego artykuł, który zestawia fakty z okresu kontroli sprzed kadencji obecnego Rektora z sytuacją Uniwersytetu Morskiego, którym jesteśmy od 1 września 2018 roku. Sugestia zawarta w tytule „Zmieniono nazwę uczelni, ale nie zmieniono zarządzania mieniem” jest nieprawdziwa, a nawet niemożliwa do stwierdzenia przez autora tekstu, ponieważ kontrola dotyczyła innego okresu. Stwierdzenie, że Akademia Morska źle zarządza posiadanym majątkiem jest, w świetle Raportu, kłamstwem. Nie można bowiem na postawie raportu stwierdzić tego, jak jest obecnie. Z przyjemnością udostępniam Państwu informacje dotyczące stanu obecnego zarządzania Uniwersytetem Morskim w Gdyni.

Jesteśmy oburzeni manipulacją autora artykułu, który ukazał się na stronach instytucji państwowej, jaką jest NIK. Manipulacja polega na połączeniu dwóch raportów odległych w czasie o 5 lat oraz dokonywaniu oceny działań obecnych Władz, których poprzedni raport nie dotyczył. Kontrola przeprowadzona na przełomie 2017/2018 obejmowała pierwszy rok urzędowania nowego Rektora.

Zarzut przydzielenia mieszkania służbowego córce byłego Rektora pochodzi z raportu z 2013 roku, ówczesny Rektor odchodzi z dniem 1 października 2018 r. z Uczelni, jego córka nie wynajmuje od dawna wspomnianego lokalu od Uczelni, a obecny Rektor posiada tylko syna (mieszkającego we własnym mieszkaniu). Komentarz „od tego czasu niewiele się zmieniło” jest daleko posuniętą nadinterpretacją, a jako ocena nie powinien się znaleźć na stronie instytucji dokonującej kontroli. Najwyższa Izba Kontroli powinna w swych działaniach powinna ograniczyć się do stwierdzenia faktów, a nie dokonywania subiektywnych ocen.

Autor (kontroler?) nie pofatygował się, aby sprawdzić, czy zalecenia pokontrolne zostały wdrożone. Nie wahał się jednak skłamać i bezpodstawnie oskarżyć obecne władze Uniwersytetu Morskiego o to, że źle zarządzają majątkiem.

Kontrola w Akademii Morskiej w Gdyni dotyczyła lat 2015-2017, rozpoczęła się w październiku 2017, a zakończyła się w marcu 2018 roku.

Obecny Rektor pełni swoją funkcję od 1 października 2016 roku, kontrola dotyczyła jedynie pierwszego roku jego urzędowania.

Poniżej odnoszę się do wszystkich Państwa pytań, które do mnie dzisiaj spłynęły oraz do informacji z tekstu na stronie NIK.

Zachęcam do przeczytania raportu, który jest dla nas oficjalnym dokumentem znanym od marca 2018 roku, co do którego nie wnosimy żadnych zastrzeżeń i realizujemy wnioski pokontrolne.

W odniesieniu do zarzutów z tekstu na stronie NIK:

- Kontrola uczelni obejmowała również okres, kiedy we władzach uczelni znajdował się obecny rektor. Czy do tego czasu również odnoszą się zarzuty NIK? To znaczy, czy umowy w tym okresie również zawierane były w sposób, który NIK określił jako niewłaściwy?

Odpowiedź: Nie, te umowy już obowiązywały. Nowe umowy zawierane są w nowej procedurze, pod ścisłą kontrolą działu organizacyjno-prawnego.

- Brak ewidencji umów najmu w latach 2015-2016.

Odpowiedź:  Od początku kadencji urzędującego Rektora, ewidencjonowane są wszystkie umowy w Centralnym Rejestrze Umów, wprowadzonym Zarządzeniem Rektora w lutym 2018 r. W związku z czym nie ma problemu z precyzyjnym określeniem przychodów z tytułu najmu. Osoby odpowiadające za ówczesne finanse i dokumentację już nie pracują w Uczelni.

 - W latach 2015-2016 Kanclerz Uczelni nie sprawował prawidłowego nadzoru nad realizacją umów najmu, zawieranych między Akademią a Studium Doskonalenia Kadr.

Odpowiedź: Ówczesny Kanclerz odszedł za porozumieniem stron na początku kadencji urzędującego dzisiaj Rektora profesora Janusza Zarębskiego. Wprowadzone zostały przez obecnego Rektora zmiany, które pozwalają nowemu Kanclerzowi i Kwestorowi na pełną kontrolę zawieranych umów. Dział organizacyjno-prawny pracuje obecnie nad wdrożeniem zasad reprezentacji Uczelni – czyli zasadami udzielania pełnomocnictw i  upoważnień.

- Wszystkie kontrolowane umowy najmu pomieszczeń zawarte przez AM w Gdyni z SDK podpisywały osoby nieposiadające pisemnych pełnomocnictw lub upoważnień.

Odpowiedź: Obecnie wszystkie umowy, również najmu, trafiają do działu organizacyjno-prawnego, który powołał obecny Rektor. Po sprawdzeniu umowy pod kątem prawnym, wymagana jest na umowach parafa radcy prawnego. Następnie umowy trafiają do Kanclerza, który ma stosowne pełnomocnictwa nadane przez Rektora do zawierania umów. Na umowach wymagana jest również kontrasygnata Kwestora, który odpowiada za finanse. Opracowane i wdrożone zostały wystandaryzowane wzory umów dla wszystkich jednostek w Uczelni, co również porządkuje dokumentację.

- Niektórzy pracownicy Wydziału Mechanicznego AMG prowadzący zajęcia dydaktyczne jednocześnie reprezentowali Uczelnię w zawieranych z SDK umowach na wynajem pomieszczeń, w których odbywały się zajęcia.

Odpowiedź: Sytuacja ta miała miejsce przed rozpoczęciem kadencji obecnego rektora. Dydaktyk, którego dotyczył ten zarzut, był jednocześnie administratorem budynku, w którym odbywały się zajęcia. Obecnie osoby podpisujące umowy, nie prowadzą zajęć dydaktycznych.

 - Rektor AMG nie zatwierdził stawek czynszu i opłat na 2017, m.in. z tytułu najmu.

Odpowiedź: Obecnie obowiązują w Uniwersytecie Morskim w Gdyni rynkowe stawki czynszu, dwukrotnie wyższe od tych, które opisywane są w raporcie.

- AMG wybrała ofertę na prowadzenie stołówki studenckiej i powołała komisję konkursową niezgodnie z regulaminem.

Odpowiedź: Umowa z firmą prowadzącą stołówkę została w 2018 roku wypowiedziana przez Rektora, ogłosiliśmy nowy przetarg, który wygrała nowa firma. Ponieważ studenci byli niezadowoleni i do Rektora wpływały skargi na jakość jedzenia, po zakończeniu roku akademickiego ogłoszono nowy konkurs, który wygrała kolejna firma. Jej możliwości zobaczymy już w nadchodzącym roku akademickim.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.