• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Strategia bałtycka. Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańska rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego

ew

11.06.2018 09:07 Źródło: UMWP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Strategia bałtycka. Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańska rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego

Partnerzy portalu

Strategia bałtycka. Ponad 800 polityków, naukowców i przedstawicieli biznesu przyjedzie do Gdańska rozmawiać o rozwoju regionu bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

Już za rok, w czerwcu 2019 r. województwo pomorskie gościć będzie jubileuszowe 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. To właśnie na Pomorzu będzie podsumowane 10 lat współpracy i rozwoju regionu Bałtyku. Omawiane będą też wyzwania, jakie stoją przed krajami regionu.

10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego odbędzie się 12 i 13 czerwca 2019 r. w Gdańsku. Goście będą obradować w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Strategia, czyli co?

Strategia Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego została przyjęta przez Komisję Europejską w 2009 roku. Jest to pierwsza strategia makroregionalna, jaka została opracowana w Unii. Strategia obejmuje wszystkie kraje Morza Bałtyckiego. Oczywiście, jest to dokument o charakterze ogólnym, ma jednak duży wpływ na rozwój regionu. Na przykład  jeśli inwestycje realizowane z unijnym dofinansowaniem wypełniają cele zapisane w strategii, to są one dodatkowo punktowane w konkursach. W strategii skupiono się na trzech podstawowych obszarach, w których niezbędne są działania. To ochrona wód Bałtyku, zrównoważony i sprawny transport oraz zwiększenie konkurencyjności regionu bałtyckiego w międzynarodowej gospodarce.   

Za rok spotkanie na Pomorzu

Podczas obrad 9. Forum w estońskim Tallinie, które odbyło się  w dniach 4-5 czerwca 2018 r. został podany oficjalny komunikat, że następne Forum Strategii UE odbędzie się w Gdańsku. – 10. Forum jest jubileuszowe i dlatego powinno być pewnym podsumowaniem osiągnięć strategii, a także motorem napędowym do inteligentniejszych, efektywniejszych i lepiej skoordynowanych działań na rzecz rozwoju regionu Morza Bałtyckiego – zaznaczył wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

Głównym tematem pomorskich obrad jubileuszowego Forum będą kwestie związane z gospodarką w obiegu zamkniętym i gospodarką wspódzielenia z uwzględnieniem zmian demograficznych w regionie Morza Bałtyckiego. To ważny temat zwłaszcza w kontekście migracji oraz coraz większej liczby pracowników z innych krajów na regionalnym rynku pracy. Wydarzenie przyciąga co roku wielu gości ze świata polityki, biznesu, nauki, a także osoby publiczne i przedstawicieli organizacji pozarządowych. W obradach forum w Gdańsku ma wziąć udział około 800 gości. Współorganizatorem wydarzenia będzie norweski partner Baltic Sea States Subregional Cooperation.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.