• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte

mk

12.07.2019 17:33 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte

Partnerzy portalu

Senat wniósł poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte - GospodarkaMorska.pl

Senat wniósł w piątek poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz wróci ona do Sejmu.

Senat wniósł w piątek poprawki do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte; mają one charakter redakcyjny i dostosowujący ustawę do lokalnych realiów. Teraz wróci ona do Sejmu.

Za przyjęciem Ustawy o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wraz z poprawkami głosowało 58. senatorów, 25 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy. Za głosowało 26 senatorów, przeciw 58, 1 wstrzymał się od głosu.

Senat odrzucił poprawki 2. 18. i 19. które były głosowane łącznie. Poprawka 2. powodowałaby, że w celu przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 przy ministrze właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego działałby komitet organizacyjny. Poprawki 18. i 19 były jej konsekwencją.

Teraz specustawa, która w myśl jej autorów ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki zaproponowane przez Senat.

Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję oraz władze Gdańska. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, w tym roboty budowlane, dostawy lub usługi z tym związane, a także jego lokalizację na terenie obejmującym obszar położony na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. Wymienia też konkretne działki lokalizacji placówki leżące w granicach administracyjnych miasta Gdańska w obrębie geodezyjnym nr 062 (to teren, gdzie co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej).

Grunty na półwyspie Westerplatte należą do kilkunastu właścicieli - są wśród nich m.in. Straż Graniczna, a także prywatne i państwowe firmy. Jednak większość terenu, na którym w okresie międzywojennym działała Wojskowa Składnica Tranzytowa, należy dziś do miasta Gdańsk. Jest to ok. 9 ha na półwyspie, na którym to terenie znajdują się relikty budowli obronnych stanowiących niegdyś elementy składnicy, a także wzgórze z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.