• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą

Partnerzy portalu

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą - GospodarkaMorska.pl

Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. W poniedziałek, 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie swojego istnienia.

Obecnie przystanek Gdynia Stocznia jest kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia ’70 oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. Jednak już w przyszłym roku jego nazwa zostanie odświeżona. W poniedziałek, 9 grudnia, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski - rektor Uniwersytetu Morskiego oraz Maciej Lignowski – prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście podpisali list intencyjny w tej sprawie. Po zmianach stacja będzie się nazywać Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.

– To ważny i symboliczny moment. Mamy świadomość, że obecna nazwa przystanku Gdynia Stocznia podkreśla nie tylko związek z położonymi nieopodal terenami stoczniowymi, ale ma też istotne znaczenie historyczne w naszym mieście. Pamięć o historii zobowiązuje do tego, byśmy przypominali, że ta stacja wpisana jest przede wszystkim w rocznicę Grudnia ’70. Dzisiaj chcemy dodać obok historii również trochę świeżości. Uniwersytet Morski, który dopełni nazwę tego przystanku, właśnie doskonale pokazuje jak historia cudownie łączy się w Gdyni z nowoczesnością – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wszystko po to, aby podkreślić fakt, że Uniwersytet Morski również znajduje się w okolicy tego przystanku. Nowa nazwa ma szczególne znaczenie dla władz uczelni.

– Zmiana nazwy przystanku z Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski jest ważna i dla nas i dla miasta. Będzie sygnałem nie tylko dla mieszkańców Gdyni, ale i całej Polski. Wszyscy przejeżdżający przez tę stację będą wiedzieli, że tu, w tym mieście istnieje uniwersytet i działa nieopodal. W końcu Gdynia to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, a dopiero od września ubiegłego roku mamy uniwersytet i dlatego to jest takie ważne – zaznacza prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Modyfikacja nazwy przystanku wymaga jednak trochę pracy. I ta część należeć będzie do spółki PKP SKM. Jakie kroki trzeba wykonać?

– Takie zmiany spółka już przeprowadzała kilka lat temu. To normalne rzeczy, które można wdrożyć i jeżeli jest takie zapotrzebowanie, to jesteśmy otwarci na współpracę. Trzeba zmienić na nowe wszystkie tablice umieszczone na przystanku Gdynia Stocznia. Należy też wprowadzić zmiany do oprogramowania na wszystkich kanałach sprzedaży biletów oraz w urządzeniach, które znajdują się w pojazdach i tam, gdzie wyświetlamy informację pasażerską. Tak samo trzeba będzie również wymienić oznaczenia na urządzeniach do walidacji biletów, czyli kasownikach. To są takie najpoważniejsze rzeczy, które trzeba wykonać w ramach takiej zamiany. Zgodnie z ustaleniami, które podjęliśmy z władzami Uniwersytetu Morskiego, koszty pokryje uczelnia. Staramy się to przeprowadzić tak, żeby uniwersytet nie ponosił dodatkowych niepotrzebnych wydatków i jeżeli tylko będziemy mogli, to chcemy rozwiązać to tak, żeby zmiana nastapiła jak najmniejszym kosztem – mówi Maciej Lignowski, prezes zarządu PKP SKM w Trójmieście.

Jeśli się uda do zmiany ma dojść już w lutym 2020 roku i wtedy uczelnia ogłosi ten fakt w czasie Wielkiego Balu Morskiego. Jeśli jednak do tego czasu nie da się wykonać wszystkich formalności, to kolejna data została wyznaczona na 17 czerwca 2020 roku, kiedy Uniwersytet Morski będzie obchodzić setne urodziny.

Stacja Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski będzie czwartym przystankiem na trasie SKM poświęconym trójmiejskim uczelniom. Istnieją już stacje: Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze – Uniwersytet oraz Gdańsk Żabianka – AWFiS.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie zmiany nazwy przystanku odbyło się w ramach 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Ich oficjalne obchody zorganizowano 9 grudnia w auli uczelni. W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta, przedstawiciele uczelni, wykładowcy i studenci.

8 grudnia 1920 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia w Szkole Morskiej, wtedy jeszcze w Tczewie. Przez te 99 lat uczelnia przeszła wiele zmian i rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale i za granicą. – Kształcimy na najwyższym poziomie kadry dla morza i lądu. Obecnie wciąż wdrażamy naszą największą reformę szkolnictwa wyższego, czyli tzw. Konstytucję dla nauki. Przed nami rozwój kadry i starania o utrzymanie odpowiednio wysokiej lokaty w ocenie parametrycznej. Planujemy też działania inwestycyjne. W ciągu trzech lat chcemy wybudować nowy Dom Studencki i halę sportową, a dla Instytutu Morskiego, który znajduje się w naszej strukturze, stworzymy nową siedzibę. W sumie te inwestycje będą kosztować ponad 100 milionów złotych – mówi Zarębski.

Źródło:
gdynia.pl

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.