• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Pożegnanie fotografa Daru Młodzieży

ew/Uniwersytet Morski

03.09.2019 11:36 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Pożegnanie fotografa Daru Młodzieży - GospodarkaMorska.pl

Zmarł Krzysztof Kamiński znakomity fotografik, fotoreporter, dokumentalista najważniejszych wydarzeń związanych z polskim morzem lat 70/80.

Urodził się 11 czerwca 1939 r. w Opocznie, a od 1957 r. mieszkał w Gdańsku.

W latach 1964–1968 pracował w Stoczni Gdańskiej gdzie utworzył i prowadził Pracownię Fotografii Barwnej. Równolegle zajmował się dziennikarstwem, szczególnie fotografią prasową. Publikował m.in. w tygodniku "ITD", miesieczniku "Jazz", był stałym współpracownikiem miesięcznika „Litery” (1967–1971), a w latach 1973–1977 dziennikarzem - fotoreporterem w Polskiej Agencji Interpress. Zajmował się także fotografią artystyczną.

Etatowo najdłużej związany był z ze słynnym miesięcznikiem „Morze”. To wówczas dokumentował, jako fotoreporter, większość najistotniejszych wydarzeń związanych z polską gospodarką, nauką i kulturą morską. Jego fotografie wielokrotnie trafiały na okładki miesięcznika. Uczestniczył w wielu rejsach na żaglowcach  „Dar Pomorza”, „Kruzensztern”, „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Oceania”, „Mir”, „Fryderyk Chopin”. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt dokumentowania przez Kamińskiego całego procesu powstawania „Daru Młodzieży” – od cięcia pierwszych blach w Stoczni Gdańskiej po dziewiczy rejs. Na pokładzie nowej fregaty wziął udział w regatach Operacji Żagiel 1982. To wówczas jako jedyny wykonał serię nocnych fotografii z akcji ratowania przez „Dar” poparzonego niemieckiego żeglarza z jachtu „Peter von Danzig”. W tym okresie ściśle współpracował z Wyższą Szkołą Morską w Gdyni. Fotografował także podczas wielu rejsów odbytych na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych m.in. podczas podróży na Spitsbergen (1974).

Krzysztof Kamiński był prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1965–1967, a od 1975 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Jego zdjęcia prezentowane były na 546 międzynarodowych wystawach fotograficznych w 42 krajach, na których zdobył łącznie 86 grand prix, medali i wyróżnień m.in. w Berlinie, Dreźnie, Tajpej czy w Waszyngtonie. W roku 1965 został uhonorowany tytułem AFIAP (Artiste FIAP), w 1972 – tytułem EFIAP (Excellence FIAP), przyznawanymi przez Fédération Internationale de l’Art Photographique.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.